BiH

Rajilićeva uručila kamen za zid sjećanja u Dejtonu

Rajilićeva uručila kamen za zid sjećanja u Dejtonu
Rajilićeva uručila kamen za zid sjećanja u Dejtonu
Srna, N.V.

BANJALUKA - Načelnik opštine Novi Grad Snježana Rajilić uručila je danas pomoćniku gradonačelnika američkog grada Dejtona Metu Džozefu kamen koji će biti ugrađen u zid sjećanja u Dejtonu.

Kamen je dio Vijećnice u Novom Gradu, a u zid u Dejtonu biće ugrađena još dva kamena iz BiH koja predstavljaju Stari most u Mostaru i Vijećnicu u Sarajevu.

Rajilićeva je rekla da je Vijećnica u Novom Gradu, koja je izgrađena 1888. godine, bila oštećena i u Drugom svjetskom ratu i u zemljotresu u Banjaluci, ali da je najveće oštećenje bilo u posljednjem ratu.

"Obnovljena je zahvaljujući sredstvima EU, odnosno IPA fondova, odobrenim 2011. godine", napomenula je Rajilićeva i dodala da je ovaj objekat sada muzej.

Ona je izrazila zadovoljstvo što je američka administracija Novi Grad prepoznala kao grad mira, tolerancije i suživota.

Rajilićeva je podsjetila da je prošlo 20 godina od potpisivanja sporazuma u Dejtonu koji je donio mir u BiH.

Džozef je rekao da je zid sjećanja u Dejtonu dizajniran kao znak sjećanja na ambasadora Ričarda Holbruka, te da će biti sagrađen uz rijeku i gledaće na grad Dejton.

Ambasador SAD u BiH Morin Kormak najavila je da će u novembru u Dejtonu biti održano nekoliko događaja koji će podsjetiti na važnu ulogu ovog grada u istoriji postizanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Ona je navela da tri kamena sa različitih lokacija u BiH simbolično predstavljaju zgrade ili ustanove koje su znatno oštećene u proteklom ratu, a koje su u međuvremenu obnovljene, što simbolizuje mirnu i prosperitetnu budućnost.

Najčitanije