BiH

SB UN: Počela polugodišnja debata o BiH

SB UN: Počela polugodišnja debata o BiH
Foto: Tanjug/AP | SB UN: Počela polugodišnja debata o BiH

NJUJORK - Savjet bezbjednosti UN započeo je polugodišnju debatu o BiH u Njujorku.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio je generalnom sekretaru UN i članicama Savjeta bezbjednosti 32. izvještaj Republike Srpske u kojem se "potvrđuje nepokolebljiva opredijeljenost Srpske za principe utvrđene Dejtonskim sporazumom iz 1995. godine i ukazuje na neovlaštene postupke njemačkog državljanina Kristijana Šmita".

U izvještaju se, između ostalog, ističe "posvećenost Republike Srpske poštovanju Dejtonskog sporazuma, posebno poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i održavanju mira miroljubivim sredstvima, te naglašava važnost poštovanja ustavnog okvira BiH i prava njena tri konstitutivna naroda kao temeljnog principa Dejtonskog sporazuma".

"Vlada ukazuje na obavezu domaćih i međunarodnih aktera da poštuju Ustav BiH, posebno njenu konsocijativnu i federalnu strukturu, te na zabrinjavajuća nastojanja određenih domaćih i stranih aktera da podriju ustavne mehanizme, koji su suštinski element dejtonskog kompromisa. Osim toga, apostrofira se važnost poštovanja strukture BiH, posebno u svjetlu nedavnih poteza ka centralizaciji nadležnosti koje pripadaju entitetima u BiH", navodi se u izvještaju.

U izvještaju se ukazuje i na "neovlaštene postupke Kristijana Šmita, njemačkog državljanina koji samozvano polaže pravo na funkciju visokog predstavnika i, bez zakonskih ovlaštenja, dalje donosi zakone odlukama".

"Šmitovi postupci krše ljudska prava građana BiH i podrivaju vladavinu prava u BiH, destabilizujući napredak zemlje unutar dejtonskog okvira", ističe se u izvještaju, prenosi Srna.

Takođe, osuđuje se strano uplitanje, "posebno ekonomska kampanja protiv Republike Srpske koju vode određeni elementi u Sjedinjenim Državama, te dodao da to samo nepotrebno izaziva napetost i ogorčenost među građanima Republike Srpske".

U izvještaju se potvrđuje "opredijeljenost Republike Srpske za integraciju BiH u EU, uz očuvanje ustavnog poretka BiH, te objašnjava da kontinuirano prisustvo Šmita i OHR-a koči napredovanje BiH na putu evropskih integracija".

Očekuje se da će tokom sastanka biti predstavljen polugodišnji izvještaj Kristijana Šmita.

Republika Srpska i članice Savjeta bezbjednosti Kina i Rusija ne priznaju legitimitet Šmita. Rusija tvrdi da imenovanja na tu funkciju moraju biti formalno potvrđena rezolucijom Savjeta bezbjednosti, sa stavom sa kojim nekoliko drugih članica Savjeta nije saglasno.

Učesnicima sastanka obratiće se predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović. Srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović naglasila je da Bećirović neće govoriti u ime Predsjedništva niti svih naroda u BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije