MOSTAR - Gradski odbor SDA Mostar saopštio je danas da su Bošnjaci Mostara i Hercegovine dobro zapamtili kakva se politika vodila pod okriljem Herceg-Bosne i da "sigurno neće dopustiti da se ovakav projekat ponovi u bilo kojem obliku".
U saopštenju se navodi da su u SDA u Mostaru odavno "prepoznali politiku oživljavanja Herceg-Bosne i njene ciljeve" i da "baš zato ne žele pristati na Mostar u kojem bi svi oni, koji nisu Hrvati, bili građani drugog reda".
"Pokušaj pompezne proslave propale Herceg-Bosne jasno je ukazao na razloge dugogodišnje političke krize u Mostaru. Političari i stranke, koji svoj uzor vide u projektu presuđenom pred Haškim sudom, sigurno nemaju viziju Mostara kao grada za sve njegove građane, bez obzira na nacionalnu pripadnost, već žele oživjeti svoj nikada ugasli projekat Mostara kao `stolnog grada`, neke nove takozvane Herceg-Bosne", tvrde iz SDA.
Iz te stranke dodaju da "kićenje Mostara zastavama Herceg-Bosne i Hrvatske, vatromet sa Huma pored krsta u `slavu` propalog projekta, te izjave kako je Herceg-Bosna `model koji treba slijediti`, uz skandalozno veličanje presuđenih ratnih zločinaca, nisu ništa drugo do jasan dokaz stvarne politike, koja se vodi i kojoj se teži".
"Mostar, kao nekakav `stolni grad` nas svakako ne zanima, ali nas zanima moderan, evropski i decentralizovan grad po mjeri svih njegovih stanovnika, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost", ističe se u saopštenju.
SDA Mostara se nada i da će posljednji događaji u Mostaru konačno "otvoriti oči" i najvišim predstavnicima međunarodne zajednice, "kako bi se i oni na pravi način uključili u rješavanje problema, kojem su i sami dijelom doprinijeli".
U Mostaru je juče sa više manifestacija koje je organizovao Hrvatski narodni sabor obilježeno 25 godina od osnivanja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.