BiH

SDA se sama diskvalifikovala

SDA se sama diskvalifikovala
SDA se sama diskvalifikovala
Srna

PRIJEDOR - Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata /SNSD/ Milorad Dodik izjavio je danas u Prijedoru da ova stranka ne traži da SNSD ili SDS daju četvrtog člana za Savjet ministara BiH, već da se poštuje ustavna norma koja to podrazumijeva.

"U Ustavu piše da četiri  od 10 ministarskih mjesta u Savjetu ministara  BiH mora biti sa teritorije Republike Srpske. Do sada je to riješeno tako da partije iz  Republike Srpske daju tri, a jedno je pripadalo onima  koje imaju sjedište u Federaciji. Svaki legitimitet novog Savjeta ministara počiva na poštovanju te ustavne odredbe, tako da će od ova dva ministra SDA koja su istupila, jedan morati da bude sa prebivalištem iz Republike Srpske", rekao je Dodik.

On je dodao da  su se u  SDA  očigledno "prekombinovali" i donijeli  katastrofalnu političku odluku da ne glasaju za budžet.

"Kada su odlučili tako sami su sebe diskvalifikovali, jer  bez obzira koliko BiH bila složena, neupravljiva i neodrživa, veoma je važno za tu zemlju da ima budžet. Ako nema partija koje su partneri u vlasti da izglasaju budžet, za šta bi to onda glasali?", upitao je Dodik.

On smatra da je greška SDA bila da uđu u ovu vrstu opstrukcije, jer je drugih  pet političkih partija bilo veoma odlučno da na pitanju budžeta  pravi konsenzuz i kompromis.

"Da li su oni sami sada izašli iz vlasti ili ih je neko izbacio, to je potpuno tehničko pitanje", kazao je Dodik.

Dodik je ponovio da BiH nema vladu, već Savjet ministara koji se ne bira nego sastavlja i da Republika Srpska bira svoje ministre.

Najčitanije