SARAJEVO - "Sulejman Tihić i Stranka demokratske akcije (SDA) pretrpjeli su još jedan strašan poraz. Njihov pokušaj da po nalogu Srpske demokratske stranke (SDS) smijene dopredsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Denisa Bećirovića zbog njegove i SDP-ove politike očuvanja države BiH, doživio je potpuni krah".
To je danas u Sarajevu saopćila Socijaldemokratska partija (SDP) Bosne i Hercegovine, dan nakon pokušaja smjene Denisa Bećirovića, kadra SDP-a, dopredsjedavajućeg u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
"Posljednje zajedničko djelovanje Karadžićevih sljedbenika i Tihićeve stranke umnogome podsjeća na vezivanje zastava devedesetih godina prošlog vijeka i predstavlja istinsku opasnost i za državu BiH i za sve njene stanovnike.
Zbog zadržavanja dviju ministarskih fotelja u Vijeću ministara BiH, predsjednik SDA je pristao da provodi interese Republike Srpske i stavio se u službu politike koja otvoreno zagovara nestanak države BiH.
Tihić i SDA prihvataju sve što im ponude djelitelji Bosne i Hercegovine i ne osvrću se pritom na krajnju cijenu", citat je iz SDP-ovog saopćenja.
SDP smatra da je Tihić, u borbi za fotelje, između ostalog bezobzirno zaustavio Bosnu i Hercegovinu na evropskom putu i pridruživanju NATO savezu.
"Koliko daleko i nisko su Tihić i SDA spremni ići u toj borbi za fotelje svjedoči i žalba Ustavnom sudu BiH o navodnoj povredi vitalnog nacionalnog interesa prilikom smjene dva ministra iz SDA i jednog zamjenika.
Pozivajući se na tobožnji nacionalni interes, blokirali su rad Vijeća ministara BiH i zaustavili reforme i donošenje važnih odluka, koje bi trebale donijeti napredak upravo i tom narodu za čije se zaštitinike tobože predstavljaju", navodi SDP.
Dvije ministarske fotelje, ako je suditi prema Tihićevom ponašanju, važnije su za SDA od svih životnih problema građana BiH, smatra SDP.