Godišnje izdavanje oko 800 miliona KM za zdravstvo u Federaciji BiH nedovoljno je jer se u zdravstvu FBiH rješava i mnogo socijalnih pitanja, tvrdi novi federalni ministar zdravlja Safet Omerović.
Da bi se riješili problemi korupcije i mita u zdravstvu smatra da je neophodno svaki slučaj prijaviti i dokazati. Stoga Omerović poručuje korisnicma ljekarskih usluga da ne daju mito bez svjedoka.
On vjeruje da će status zdravstvenih radnika u FBiH nakon najnovijeg štrajka biti popravljen povećanjem minimalne cijene rada na dvije marke po satu.
Omerović je ljekar, rođen prije 54 godine u Konjicu. Ima zvanje primarijusa, specijalizaciju iz oblasti urologije i postdiplomski iz hirurgije. Od 1997. godine je direktor bolnice `Dr Safet Mujić` u Mostaru. Na mjesto ministra zdravstva u Vladi FBiH dolazi iz parlamenta FBiH gdje je na oktobarskim izborima izabran kao kandidat Stranke za BiH. Bio je i poslanik u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona.
NN: Kako izjednačiti kvalitet zdravstvenih usluga u cijeloj FBiH?
OMEROVIĆ: Tako što ćemo izjednačiti izdvajanja za zdravstveno osiguranje. Sada imamo situaciju da je tamo gdje je više zaposlenih i više novca u zdravstvu, pa je i usluga bolja, kao na primjer u Sarajevu. Mnogo je i slučajeva da poslodavci isplate plate, a da ne uplate zdravstveno osiguranje. No to je posao drugih institucija. Ima i onih kojima je neko odobrio da ne plate zdravstvenio osiguranje ili da plate manje. Svi moraju znati da onaj ko nekom odobri da ne plati neku obavezu - to mora nadoknaditi sam.
NN: Ko je odgovoran što u FBiH oko 400.000 ljudi nema zdravstvenu knjižicu?
OMEROVIĆ: Istina je da je oko 17 posto stanovništva bez zdravstvenih knjižica i bez pristupa zdravstvenom osiguranju, a prema zakonima i prema konvencijama o ljudskima pravima svi moraju imati ravnopravan pristup. Veliki problem su i djeca koja zbog nezaposlenosti roditelja nemaju zdravstveno osiguranje, ali mi ćemo uraditi sve što je moguće da se ovaj problem riješi.
NN: Kada će FBiH dobiti kriterij za liječenje van BiH za odrasle pacijente?
OMEROVIĆ: Zaista je tužno svakodnevno u medijima gledati apele za pomoć oboljelim ljudima, prvenstveno djeci. Vrlo brzo formiraćemo komisiju koja će nakon ozbiljne analize mogućnosti medicinskih centara u FBiH utvrditi šta je to za šta je liječenje neophodno van zemlje. Potom ćemo osnovati komisiju koja će na osnovu ljekarskih nalaza upućivati na liječenje van zemlje. Pazite, sve je više zdravstvenih suluga koje se rješavaju u FBiH. Tuzla je već napravila 36 transplantacija koštane srži, transplantira se jetra, o bubrezima neću ni da govorim i sve je manje potrebe da se ide van BiH.
NN: Kako iskorijeniti probleme korupcije i mita u zdravstvu?
OMEROVIĆ: Svaki takav slučak mora biti prijavljen, ali i dokazan!
NN: Ali kako dokazati nešto što se dešava najčešće samo između dvoje ljudi - ljekara i pacijenta?
OMEROVIĆ: Nemojte davati mito bez svjedoka!
NN: Kako komentarišete povećan broj smrti novorođenčadi u sarajevskom Kliničkom centru?
OMEROVIĆ: O tome znam samo ovo što je plasirano u medijima i ne bih mogao komentarisati ono o čemu nemam sve potrebne informacije.
NN: Da li ministar može pozvati na odgovornost direktora bolnice u kojoj se ovo desilo i u kojoj se medicinske sestre feniraju pored inkubatora s djecom?
OMEROVIĆ: Takvo ponašanje je nedopustivo, ali to je posao za inspekcije.
U porastu karcinomna oboljenja
NN: Zašto u FBiH raste broj osoba sa malignim oboljenjima?
OMEROVIĆ: To je kompleksno pitanje jer taj broj uistinu raste, ali ne samo u FBiH nego i u razvijenim evropskim zemljama. Procjene su da je to najvećim dijelom zbog pada imuniteta ljudi, a u našim uslovima to je, bez daljeg, zbog rata koji je iza nas, ali koji je bio izvor stresa, a stres se nastavio i sada, poslije rata, zbog teških socijalnih i ekonomskih uslova života i niza drugih stresnih situacija.