BANJALUKA - Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Ramiz Salkić uputio je otvoreno pismo ministru zdravlja i socijalne zaštite RS Slobodanu Staniću u povodu otpuštanja dr Nermina Džanića, ljekara opšte prakse u Domu zdravlja u Srebrenici.
U pismu Salkić izražava nezadovoljstvo postupkom menadžmenta Doma zdravlja u Srebrenici i njihovom odlukom da se otpusti jedini Bošnjak, ljekar opšte prakse dr Nermin Džanić.
-Ovakav postupak ima višestruke negativne efekte za nastavak procesa uspostavljanja suživota i povjerenja u Srebrenici - ukazuje Salkić i poziva resornog ministra da iskoristi autoritet funkcije na kojoj se nalazi i spriječi otpuštanje dr Nermina Džanića s posla.
Ističe i da taj potez direktora Doma zdravlja u Srebrenici dr Nenada Miloševića nema osnova jer je potreba za ljekarima u Srebrenici više nego evidentna i otpušanje ljekara nema nikakvog logičnog uporišta.
Podsjeća da je dr Nermin Džanić mladi ljekar koji se vratio u Srebrenicu i svojim profesionalnim odnosom prema poslu i svojim pacijentima, za kratko vrijeme opravdao svoj angažman.
-S druge strane, otpuštanje jedinog ljekara Bošnjaka može se protumačiti i kao još jedan u nizu diskriminirajućih gesta protiv Bošnjaka u Srebrenici, pogotovu što se radi o mladom ljekaru koji nema drugi angažman, a rješenje o otkazu je dobio uoči Bajrama - ističe potpredsjednik parlamenta.
Uz sve navedeno, smatra kako postoji niz neiskorištenih mehanizama da se spriječi otpuštanje jedinog Bošnjaka ljekara opšte prakse u Srebrenici, te poziva ministra Stanića da učini dodatni napor i zaustavi ovaj proces, te da ga o poduzetim mjerama blagovremeno obavijesti.