BiH

Šausberger: BiH treba da usaglasi poruke prema Briselu

Šausberger: BiH treba da usaglasi poruke prema Briselu
Šausberger: BiH treba da usaglasi poruke prema Briselu
Srna

BRČKO - EU smatra da u BiH nije potrebno raditi na izradi novog ustava, već da u okolnostima postojećeg ustavnog akta treba razmišljati o sprovođenju svega što je sadržano u Reformskoj agendi, rekao je predsjedavajući Radne grupe Komiteta regiona za Zapadni Balkan Franc Šausberger.

On je rekao da BiH treba da usaglasi poruke prema Briselu i da unaprijedi komunikaciju u evropskim procesima.

Šausberger je naveo da je jedinstven stav potreban, budući da Evropska komisija ne može da razgovara sa pet partnera ili da razmatra pet gledišta.

"Ako do Brisela dođe pet poruka sa različitih strana u BiH, onda on neće razumjeti šta je zapravo poruka, odnosno šta se želi reći", rekao je Šausberger u pauzi sastanka radne grupe Komiteta regiona za Zapadni Balkan, koji se danas održava u Brčkom.

Ističući da se kurs Evrope sada znatno promijenio prema BiH u pozitivnom smislu, Šausberger je rekao da to za BiH treba da bude veliki podsticaj da se Reformska agenda na kojoj se puno radilo, sada efikasno sprovede.

"Naš zadatak je da u tom kontekstu rasvijetlimo značaj angažovanja i aktiviranja zajednica opština, kantona i gradova, zato što je njihova uloga veoma važna jer oni moraju da budu aktivno uključeni u cjelokupan proces integracije", rekao je Šausberger.

Ocjenjujući današnji sastanak u Brčkom, Šausberger je izrazio optimizam, jer je primjetno da je napredovala svijest o neophodnosti unifikacije svih različitih struja unutar BiH.

"Samo na taj način BiH može da napreduje ka EU", rekao je Šausberger.

Članovi Evropskog komiteta regiona uputili su danas iz Brčkog, sa sastanka koji okuplja lokale lidere iz EU, poziv vlastima u BiH za usklađeno djelovanje.

Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi ocijenio je da se BiH danas nalazi na važnoj prekretnici puta ka EU.

Davidi je najavio da će do kraja dana biti zvanično objavljen izvještaj o paketu proširenja i izrazio očekivanje da će biti novih mogućnosti u vezi sa nastavkom dijaloga o napretku BiH na putu ka evrointegracijama.

Najčitanije