BANjALUKA - Posmrtni ostaci sedam Srba, poginulih u proteklom ratu, koji su ekshumirani iz masovne grobnice u kasarni, kako navode mediji u RS, takozvane armije BiH "Adil Bešić" u Bihaću, a identifikovani u Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske, ispraćeni su danas sa Spomen-kosturnice na banjalučkom Novom groblju.
"Očekujemo snažniju reakciju međunarodnih faktora da pokažu da su pravični na ovom slučaju, a vojne strukture u BiH koje sada upravljaju takvim objektima treba da se zabrinu i provjere da li još slučajno u toj kasarni ima grobova ili masovnih grobnica na drugim mjestima", istakao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Ćokić, prenijela je RT Republike Srpske.
On je rekao da bi ovaj slučaj postao "planetarno pitanje" da se kojim slučajem dogodilo u nekom od vojnih objekata Vojske RS, gdje bi se krivica opet pripisala Srbima i Srpskoj.
"Nevjerovatno zvuči činjenica da je i ta kasarna bila mjesto za masovnu grobnicu, što znači da su ovi srpski vojnici i civili odnekud dovedeni i vjerovatno zadržavani u tom prostoru, bili mučeni i na kraju ubijeni", istakao je Djokić.
Ministar je rekao da je nevjerovatno da neko dugo godina nije želio da o tome javno progovori i upre prstom u mjesto masovne grobnice u kasarni, gdje ljudi svakodnevno dolaze na posao.
"Zato smo danas odlučni da progovorimo jezikom istine koristeći činjenice da su, nažalost, i vojni objekti bili mjesta za masovne grobnice u Federaciji BiH i da je to prošlo u nevjerovatnoj tišini", naglasio je on.
Djokić je poručio da je Republika Srpska izrazito nezadovoljna radom Instituta za nestala lica BiH, jer još potražuje 1.695 nestalih vojnika i civila, dok 610 ekshumiranih tijela u tri spomen kosturnice u Republici Srpskoj još čeka na identifikaciju.