TREBINJE - Povodom sedamdesete godišnjice stradanja 134 hercegovačka Srbina koje su ustaše maljem i nožem ubijale i bacale u Korićku jamu, između Gacka i Bileće, sa ovoga je stradalničkog mjesta, uz pomen korićkim mučenicima, upućen poziv na praštanje i pomirenje.
"Iako su mi ustaše, kao četrnaestogodišnjaku, u Korićku jamu bacile oca i strica, zajedno sa još nekim rođacima i komšijama, ja sve ove godine nisam izgubio vjeru u ljude", ispričao je Rade Trkulja (86).
Najgore u svemu je bilo to što su, kako kaže Trkulja, ove nevine ljude pobile njihove komšije, mahom svi iz Gacka, iz mjesta Fazlagića kula, a samo trojica su došla iz Širokog Brijega i jedan iz Travnika. U jamu je, kaže, najviše pobacano muškaraca iz porodice Svorcan, njih 46, dok je Miloševića ubijeno 15, Rogača 14, Milovića 14, kao i 14 iz porodice Glušac, iz koje je poticala i najmlađa, dvanaestogodišnja žrtva.
Iako su mi ustaše u jamu bacile oca i strica, nisam izgubio vjeru u ljude, ispričao Trkulja
"Dva dana su ih držali zatvorene, majka i strina su im čak i nosile da jedu, sve vjerujući na riječ Ćamilu Bajramoviću, kumu naše kuće, Smaji Kurtoviću, očevom prijatelju iz Gacka, i ostalim našim komšijama koji ih odvedoše da im tobože daju neke legitimacije i održe predavanja, pa ih ne vratiše nikada", prisjećao se ove strašne priče vidno potresen starina.
Strašnu korićku priču koja se prenosila sa generacije na generaciju znaju ne samo mještani ovoga kraja, već i cijele Hercegovine. Nazivajući sve hercegovačke mučenike stradale na ovaj način živim, a ne mrtvim, jer su ih stradanja u jamama učinila živim pred Gospodom, vladika Grigorije je rekao da je Korićka jama paradigma našega spasenja, ali i rana koja Hercegovce jednako boli i nakon sedam decenija.
Na praštanje je, kaže akademik Matija Bećković, pozvao i starac Vukašin iz stradalničkog hercegovačkog sela Klepci, koji je, kada je krvniku usljed starčeve smirenosti zadrhtala ruka, izustio samo jednu rečenicu: "Samo ti, dijete, radi svoj posao." Dodao je da svi srpski stradalnici, ma gdje i ma kada postradali, opominju upravo ovom "najvećom srpskom rečju".