BiH

Sestra Kata iščekuje novi susret sa palčicom

Sestra Kata iščekuje novi susret sa palčicom
Sestra Kata iščekuje novi susret sa palčicom
Jasmina Šarac

"Ajme, kako je porasla", uzviknula je medicinska sestra Kata Josić iz Tuzle nakon što je ugledala fotografiju tridesetogodišnje Vanje Cvetkov, čiji život je, kao nedonoščetu teškom jedva 900 grama i dugačkom samo 33 centimetra, pod dramatičnim okolnostima spasila.

Uz nesebičnu ljubav prema bebi staroj svega nekoliko sati, Kata je `palčicu`, kojoj je, u najtežim trenucima putovanja, nakon što im se pokvario sanitet, i dala ime Vanja, živu donijela u beogradsku bolnicu. Tamo je poslata jer u tuzlanskoj bolnici nisu imali dovoljno inkubatora.

Tri decenije poslije priče o spasavanju, koja se odvijala na putu od Tuzle do Beograda, a koji je trajao više od dvanaest sati, Vanja je novinar na TV Pinku, a sestra Kata će za nekoliko mjeseci u penziju.

Posljednje dvije decenije sestra Kata i Vanja nisu u kontaktu, jer su ih sudbine odvele na različite strane, a Kata, koju smo posjetili u njenom stanu, veoma dobro se sjeća svih detalja drame koju je sa djevojčicom u naramku doživjela 19. oktobra 1977. godine.

`Sjećam se, kao da je juče bilo. U Kuzminu na pruzi smo ostali, bio je veliki kvar na sanitetu, koji vozač nije mogao popraviti. Svratila sam u prvu kuću, u kojoj su živjeli neki starac i starica`, prisjeća se sestra Kata.

Starci su joj pritekli u pomoć, ugostili, a Kata je bebu, koja je bila mokra od kiše koja je lila, presvukla, dala joj kiseonika i potrebnu terapiju. Starica je ugrijala vodu za termofor, kako bi beba dobila potrebnu toplinu. Vanja je zaspala.

`Ljudi su bili izbezumljeni. Nisam smjela izaći da pitam vozača je li gotovo vozilo, jer su se ljudi plašili da nisam rodila usput, da im ne ostavim dijete`, kaže Kata.

Nakon što je vozač Adem konstatovao da je kvar veliki i da ga ne može riješiti, sestra Kata je sudbinu djevojčice, teške jedva 900 grama, uzela u svoje ruke. Odlučila je stopirati na autoputu.

Kata, koja je u svojoj, tada desetogodišnjoj, praksi, veoma često bebe nosila u Sarajevo i Beograd, jer su u tuzlanskom Kliničkom centru imali svega dva inkubatora, kaže da je Vanja jedna od najmanjih beba koje je nosila. Koliko dugo će beba živjeti u takvim situacijama je nemoguće procijeniti.

Kata u sjećanje priziva hladni, kišni oktobarski dan, kada je na autoputu stopirala 40 minuta. Niko nije želio stati pokisloj ženi, koja je u naručju imala zamotuljak, a u drugoj ruci bocu sa kiseonikom. Bila je potpuno mokra, u majici, jer je kaput skinula, kako bi bebu umotala i spriječila da i ona pokisne i da se rashladi. Beba je sve vrijeme jako stenjala.

`Govorila sam joj: 'Vanjice, izdrži. Preživi'. Čitavim putem sam imala osjećaj kao da me zvala`, sa mnogo topline govori Kata Josić.

Minute na autoputu su prolazile i šanse da beba preživi su bile sve manje. Ali, Kata nije željela da se preda.

`Na koncu, kada sam vidjela da ne mogu ništa, stala sam na sred trake i raširila ruku. Nisam imala drugog izbora, ili da nas pregaze, ili da neko stane. I, stao mi je autobus`, dodaje Kata.

U autobusu su uključili grijanje, bebu, koju je do tada držala u naramku, stavila je iznad grijača. `Palčica` je živnula nakon što je dobila novu dozu terapije i kisika.

Kada su stigli u Beograd, novi problem. Prvi taksista na kojeg su naišli, nije htio da ih vozi do bolnice, udaljene nekoliko stotina metara. Drugi je pristao, jer je očajna Kata vrištala, plakala, zapomagala.

`Vanjini roditelji su u Beogradu imali rodbinu, tako da je u bolnici sve već bilo pripremljeno za njen dolazak. Čim su je stavili u inkubator, živnula je, dobila boju. Znala sam da ništa nije bilo uzalud, da će preživjeti`, kaže Kata.

Da će beba preživjeti, prisjeća se sestra Kata, instinktivno je osjetila još u Tuzli, kada je odlučila da ona krene na put do Beograda, iako nije bio njen red. Zapravo, završavala je smjenu i trebala je kući.

`Rekla sam da ću je ja nositi. Instinktivno sam odlučila. Zato što je bila živahna i što sam osjećala da može preživjeti. A najveći udio je bio što je bila djevojčica. Silno sam željela djevojčicu, ali nisam imala sreće. Imam sina`, objašnjava Kata, koja je nakon drame s `palčicom`, postala dobar prijatelj sa Vanjinim roditeljima.

Međutim, Vanju je posljednji put vidjela kada je krenula u osnovnu školu. Cvetkovi su Tuzlu napustili pred rat, a Kata je bezuspješno pokušavala da ih pronađe.

Nakon što smo joj rekli da smo priču o Vanji pročitali u `Ilustrovanoj Politici`, te da ona živi i radi u Beogradu, Kata je prokomentarisala: `Pa, Beograd nije daleko. Ja sam spremna otići tamo. Ionako volim putovanja. A i moja vrata su za njih otvorena.`

Sestra Kata ne krije da bi silno željela vidjeti djevojčicu, koja je preživjela zahvaljujući njoj. Želi vidjeti u kakvu djevojku je izrasla. Vjeruje da posjeduje neke od njenih osobina.

`Ma, morala je naslijediti nešto moje, jer ja sam njoj u tom momentu dala sve`, uvjerena je Kata Josić.

Najčitanije