BiH

Simbol partnerstva između SAD i BiH

S. Lemo

SARAJEVO - Polaganjem kamena temeljca jučer je zvanično počela izgradnja nove zgrade Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu, na mjestu nekadašnje kasarne "Maršal Tito".

Kako je rečeno na svečanosti, zgrada će zauzimati 11.000 četvornih metara prostora, a tokom izgradnje bit će upotrijebljeno 14.000 kubnih metara betona i 2.000 tona čelika.

Početak gradnje objekta bacanjem prvih lopata pijeska ozvaničili su Čarls Ingliš, ambasador SAD u BiH, Haris Silajdžić i Željko Komšić, predsjedavajući i član Predsjedništva BiH, Nikola Špirić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, te predstavnici Ureda za izgradnju u inostranstvu (OBO) SAD. Svečanosti su prisustvovali i predstavnici državne, entitetskih i Vlade KS, sarajevskih općina, vjerskih zajednica u BiH i diplomatskog kora.

Ingliš je kazao kako će za dvije godine biti izgrađen moderan, lijepo dizajniran, funkcionalan i estetski privlačan objekat.

"Nova američka ambasada bit će snažan simbol partnerstva koje postoji između SAD i BiH. Bit će simbol našeg prijateljstva, bliske saradnje i demokratskih vrijednosti koje dijelimo. Nova ambasada je izraz našeg vjerovanja u budućnost BiH kao nezavisne, stabilne, multietničke države, sposobne da zauzme mjesto koje joj pripada u evropskim i evroatlantskim strukturama", kazao je Ingliš.

Silajdžić je kazao kako izgradnja nove američke ambasade simbolizira nastavak interesa SAD za razvijanje i jačanje bilateralnih odnosa između dvije zemlje. Podsjetio je kako je SAD među prvima priznala nezavisnost BiH.

"Odnosi između naših zemalja sve su bolji. Politička i strateška saradnja uvijek je bila na izuzetno visokom nivou, a ekonomska i kulturna saradnja sve više jačaju. Nadam se da će i poslovni odnosi biti intenzivirani, pogotovo investiranjem američkih korporacija u projekte u BiH", istakao je Silajdžić.

Vrijednost ugovora oko 94,1 milion dolara

Emil Kornejl, predstavnik OBO-a, kazao je da je vrijednost ugovora za izgradnju nove zgrade Ambasade 94.103.684 američka dolara, od čega će do 20 odsto biti uloženo u lokalnu ekonomiju.

"Novi kompleks gradit će 'Kadel konstrakšn kompani'. Bezbjednost američkih i lokalnih uposlenika od izuzetne je važnosti. Kompleks će zadovoljavati najviše standarde sigurnosti od požara i fizičke sigurnosti", kazao je Kornejl.

Najčitanije