BiH

Slovenija se žalila na presudu u predmetu "Ališić i drugi"

Slovenija se žalila na presudu u predmetu "Ališić i drugi"
Slovenija se žalila na presudu u predmetu "Ališić i drugi"
Beta

LJUBLJANA - Slovenija je danas uložila ranije najavljenu žalbu na presudu Evropskog suda za ljudska prava protiv u predmetu "Ališić i drugi" iz novembra 2012. godine.

Predmet se tiče trojce deviznih štediša Ljubljanske banke iz BiH, koji su na Evropskom sudu za ljudska prava uložili tužbu protiv svih nasljednica bivše SFRJ zbog nerješenog pitanja nasljedstva stare devizne štednje.

To je o prvi slučaj pred Evropskim sudom za ljudska prava u kojem su, kao solidarno odgovorne, tužene sve države naslednice SFRJ, navode u

slovenačkom Ministarstvu finansija i Ministarstvu spoljnih poslova. Sud je utvrdio kršenje ljudskih prava od strane Slovenije i Srbije,

dok nije utvrđivano kršenje ljudskih prava drugih republika. Slovenija se odlučila za žalbu kako iz pravnih razloga tako i zbog faktičkih nedostataka presude, navode u Ljubljani. Slovenačke vlasti

naglašavaju da taj slučaj ima ozbiljne političke implikacije na proces saradnje na Zapadnom Balkanu i ponovo otvara neka već riješena pitanja nakon raspada bivše SFRJ.

Ljubljana smatra da presuda u velikoj mjeri odstupa od dosadašnje prakse Evropskog suda za ljudska prava uključujući i presudu u predmetu Kovačić iz 2008.godine, gdje je Evropski sud za ljudska

prava uvažavao nasledstveni okvir problematike i utvrdio da je riječ o pitanju o kojem države nasljednice treba da pregovaraju i da se dogovore.

Presuda ne uvažava ni vodeće načelo nasljedstva država to jest načelo teritorijalnosti na osnovu kojeg je Republika Slovenija bez diskriminacije isplatila sve štediše na svojoj teritoriji, navodi se u saopštenju.

Slovenija u žalbi upozorava na činjenicu da se svo vrijeme zalagala za nastavak pregovora i za riješenje tog pitanja u skladu sa odredbama Sporazuma o pitanjima nasljedstva, ali da zbog kočenja tog procesa od strane Hrvatske i BiH do potrebnog napretka nije došlo.

Slovenija smatra da bi o predmetu morao odlučivati Veliki senat Suda koji čini 17 sudija. Ukoliko bi petočlani senat zahtjev za ponovnu presudu pred Velikim senatom prihvatio, s obzirom na dosadašnja iskustva, presuda se može očekivati u naredne dvije godine.

 

 

Najčitanije