BiH

Služen parastos žrtvama "Oluje"

Služen parastos žrtvama "Oluje"
Služen parastos žrtvama "Oluje"
Srna

BEOGRAD - U crkvi Svetog Marka u Beogradu služen je parastos povodom 19 godina od zločina hrvatske vojske nad Srbima u akciji "Oluja" kada je ubijeno oko 2.000 ljudi, a protjerano oko 250.000.

Parastosu, koji je služio vladika slavonski Jovan, uz sasluženje sveštenika Srpske pravoslavne crkve, prisustvovali su, osim nekoliko stotina Krajišnika, i ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović, predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica Miodrag Linta i predsjednik Asocijacije izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.

Vladika Jovan, rekao je, nakon parastosa, da niko Srbima nije oduzeo Liku, Baniju i Kordun sve dok tamo postoje srpske svetinje, te poručio da Srbi treba da se vrate na ova područja.

Pojedini izbjegli Srbi iz Hrvatske na parastos su došli u narodnim nošnjama, a neki su nosili i transparente sa porukom da budu ekshumirani njihovi poginuli rođaci, te da im budu vraćeni imovina i druga prava. 

U hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja", koja je počela 4. avgusta 1995. godine, na području Republike Srpske Krajine ubijeno je i nestalo oko 2.000 Srba, a protjerano oko 220.000. 

U nastavku akcije u BiH, tokom operacije "Maestral", hrvatske i muslimanske snage ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika. 

Najčitanije