BiH

Smijenjen direktor Enver Kreso

Smijenjen direktor Enver Kreso
Smijenjen direktor Enver Kreso
D. Muminović

SARAJEVO Nadzorni odbor "Elektroprivrede BiH" smijenio je jučer generalnog direktora ovog javnog preduzeća Envera Kresu i na njegovo mjesto privremeno imenovao Amera Jerlagića, dosadašnjeg direktora "Elektrodistribucije" Sarajevo.

Prvoj sjednici novoimenovanog Nadzornog odbora, kojom je predsjedavao Adil Trgo, prisustvovao je juče i ministar industrije, energetike i rudarstva FBiH Vahid Hećo, koji je nakon sjednice kazao da je rad `Elektroprivrede BiH` konačno deblokiran.

`Ono što sam obećao to se i desilo. Nadzorni odbor je izabrao novog direktora koji je dobio zadaću da u narednom periodu dinamizira rad ove kompanije. 'Elektroprivreda BiH' mora biti lokomotiva privrednog razvoja, a ne mali ćiro`, rekao je Hećo.

Istakao je da će uslijediti raščišćavanje računa u poslovanju ovog preduzeća.

`Moramo podvući liniju da vidimo šta su dosadašnja Uprava i Nadzorni odbor radili da bi nova uprava ili novi NO mogli krenuti dalje. Razjasnićemo moralisanje pojedinih članova NO koji je smijenjen i vidjećemo ko je u pravu. Zato smo nedavno uveli Finansijsku policiju kao objektivnu instituciju koja će sve istražiti`, dodao je Hećo.

Vršilac dužnosti generalnog direktora `Eelektroprivrede BiH` Amer Jerlagić izjavio je da će prvi zadatak biti stabilizacija kompanije te unapređenje komunikacije između EP i resornog ministarstva.

`Naši pokazatelji su puno bolji nego su bili u zadnja dva mjeseca kada smo punili stupce crne hronike. Potrebno je postaviti vršioce dužnosti uprave 'Elektroprivrede' koja će imati mandat do izbora na puni mandat na četiri godine, to je u nekih 60-70 dana`, objasnio je Amer Jerlagić.

Nakon jučerašnjeg sastanka naglašeno je da novi Nadzorni odbor neće voditi rasprave o privatizacije `Elektroprivrede BiH`.

Skupština dioničara `Elektroprivrede BiH` smijenila je 7. novembra Nadzorni odbor i imenovala novi na čelu sa Adilom Trgom. Održavanju ove sjednice oštro su se protivili direktor EP Enver Kreso i članovi NO predvođeni Rasimom Gačanovićem. Kreso i Gačanović prošle subote su izjavili da iza zahtjeva za njihovom smjenom stoje namjere da se privatizira `Elektroprivreda BiH` što je `napad na jedini preostali državni resurs`.

Najčitanije