}

BiH

Soldat i ostali: Počelo suđenje za zločin u Čarakovu

Soldat i ostali: Počelo suđenje za zločin u Čarakovu
Soldat i ostali: Počelo suđenje za zločin u Čarakovu
Agencije

SARAJEVO - Čitanjem optužnice i uvodnim riječima počelo je suđenje Dragomiru Soldatu, Zoranu Babiću i Velemiru Đuriću za zločin počinjen u selu Čarakovo (opština Prijedor).

Optužnica Soldata, Đurića i Babića tereti da su od kraja aprila do kraja septembra 1992. godine učestvovali u progonu, ubistvima i drugim nečovječnim djelima nad civilima nesrpske nacionalnosti s područja opštine Prijedor.

- Ujutro 23. jula 1992. godine Babić i Đurić su, zajedno sa njima poznatim licima, po naređenju Soldata, izveli iz kuća u selu Čarakovo muškarce i odveli ih ispred mjesne džamije, gdje su ih strijeljali - kazala je tužiteljka Slavica Terzić.

Neki od muškaraca su, kako je dodala, preživjeli strijeljanje, ali su preminuli nakon što su optuženi Đurić i Babić zajedno sa drugim osobama zapalili džamiju sa koje su zapaljeni dijelovi padali po tijelima.

Istog dana, kako se navodi u optužnici, Soldat je zajedno sa još jednom osobom otišao do kuće Mirzana Mujadžića i naredio vojniku da ga odvede iza kuće “s namjerom da ga ubije”, što je i urađeno.

Tužiteljka Terzić kazala je da će očevici opisati uloge koje su optuženi u to vrijeme imali, te će potvrditi radnje koje su im optužnicom stavljene na teret.

Kako je navedeno u optužnici, Soldat je bio vojni policajac 43. motorizovane brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Đurić pripadnik Centra za obavještavanje, a Babić rezervni milicioner, pripadnik Prvog interventnog voda pri Stanici javne bezbijednosti (SJB) Prijedor.

Slavica Bajić, braniteljica Zorana Babića, kazala je da optuženi nije kriv i da Tužilaštvo BiH neće dokazati navode optužnice, koji se na njega odnose.

Branioci druge dvojice optuženih nisu iznosili uvodne riječi. Na prijedlog Babićeve Odbrane, Sudsko vijeće je pozvalo vještaka da bi procijenio da li je optuženi sposoban da više od tri sata u poslijepodnevnom terminu prati suđenje.

Vještak Senad Pešto je kazao da je optuženi Babić ranjen 1995. godine i da mu je oduzet donji dio tijela, ali da medicinska dokumentacija ne može opravdati njegovu nesposobnost da prisustvuje suđenju.

- Međutim, Babić mi je u razgovoru rekao da najveću koncentraciju ima ujutro, te da ne može izdržati više od tri sata - kazao je vještak.

Braniteljica optuženog je sugerisala da Vijeće treba uvažiti subjektivni osjećaj Babića, te je Sudsko vijeće termin suđenja pomjerilo u jutarnji termin, napominjući da će suđenje trajati tri sata s pauzama.

- Prvi svjedoci Tužilaštva BiH pojavit će se na suđenju 28. marta - saopštio je Justice Report, online publikacija Balkanske istraživačke mreže BiH.

Najčitanije