ISTOČNO SARAJEVO - Pokrenuta je procedura u banci da Javno preduzeće "Sveti Marko" bude oslobođeno obaveza kredita od 240.000 KM, za koji je žirant privatnoj firmi "Sarax" u vlasništvu Gojka Draškovića, nečelnika opštine Istočno Novo Sarajevo.
Ovo je u utorak za "Nezavisne" potvrdio načelnik Drašković, uz napomenu da on više nije vlasnik firme "Sarax", ali je bio 2008. godine kada je podignut kredit. Drašković je tada bio i direktor Pogrebnog preduzeća "Sveti Marko", pa je praktično bio žirant sam sebi.
Nakon što tri rate nisu na vrijeme izmirene, banka je obavijestila novo rukovodstvo JKP "Sveti Marko" o pokretanju sudskog postupka zbog naplate oko 12.000 KM.
"Procedura u banci je pokrenuta da bi se zamijenio žirant. Preduzeće 'Sarax' više nije u mom vlasništvu", kratko je rekao Drašković.
Nadzorni odbor Pogrebnog preduzeća "Sveti Marko" obavijestio je Skupštinu opštine Istočno Novo Sarajevo o žirantskom ugovoru za kredit od 240.000 KM, kao i samog opštinskog načelnika, koji je prije dolaska na ovu funkciju podigao kredit za svoje preduzeće.
Iz Opštinskog odbora SNSD-a najavili su pokretanje odgovornosti načelnika zbog sklapanja ugovora koji je štetan za preduzeće u opštinskom vlasništvu, te izrazili sumnju da je novac korišten za izbornu kampanju SDS-a na opštinskim izborima.
U međuvremenu pojavila se informacija da je smijenjen NO "Svetog Marka", o čemu je prethodno riječi bilo na sjednici OO SDS-a, ali je Drašković to juče demantovao.
"To je dezinformacija. Nije smijenjen Nadzorni odbor, a sjednicu stranačkih organa nismo imali na temu komunalnih preduzeća, o čemu će se u budućnosti razgovarati jer je to i po zakonu obaveza lokalnih zajednica", kazao je Drašković.
Informaciju smo potražili i od Gruje Samardžića, člana NO JKP "Sveti Marko", ali on nas je uputio na predsjednika do kog nismo došli.
"Ja sam bio član NO, a za smjene i ostalo tražite informacije predsjednika. Mene nemojte ništa pitati", rekao je Samardžić.
Nismo uspjeli dobiti informaciju da li će se i kada odbornici Skupštine opštine izjašnjavati o kreditnom zaduženju "Svetog Marka", koje je bilo žirant bivšoj načelnikovoj firmi.