BiH

Srebreničani od ponedjeljka pod šatorima

Srebreničani od ponedjeljka pod šatorima
Srebreničani od ponedjeljka pod šatorima
S. Lemo

SARAJEVO

Najavila je ovo jučer Munira Subašić, predsjednica Udruženja majki enklava Srebrenica i Žepa, nakon sastanka s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Nikolom Špirićem. Tvrdi kako će Srebreničani ispred zgrade Vijeća ministara ostati sve dok predstavnici vlasti ne udovolje njihovom zahtjevu da Srebrenica dobije status distrikta.

`U ponedjeljak će u Sarajevo doći 50 ili 60 sposobnijih ljudi iz Srebrenice da postave šatore. Kad pripreme teren, svih 500 povratnika iz Srebrenice doći će u Sarajevo. Ako ne ispune naš zahtjev, i stoku ćemo dovesti u Sarajevo`, istakla je Subašićeva.

Dodala je kako su predstavnici četiri udruženja iz Srebrenice jučer sa Špirićem, osim o posebnom statusu Srebrenice, razgovarali o iseljavanju ljudi i ekonomskom oporavku u ovoj općini.

`Razgovarali smo i o sahrani žrtava iz Bratunca ispred džamije u ovom gradu, planirane za 12. maj. Špirić je istakao kako ne podržava inicijativu o Srebrenici kao distriktu. Obećao je da će pomoći da žrtve iz Bratunca budu ukopane gdje to njihove porodice budu htjele, te da će o našem razgovoru obavijestiti Vijeće ministara BiH`, kazala je Subašićeva naglašavajući kako je Špirić obećao da će inicirati provjeru 801 osobe osumnjičene da je učestvovala u genocidu u Srebrenici. 

Iz Kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH jučer je saopćeno kako je Špirić na sastanku istakao da je za obnovu Srebrenice bitno formiranje agencije za obnovu i razvoj. Istaknuto je kako je Špirić rekao da priča o posebnom statusu politizira problem Srebrenice, te da odgovorni ljudi na svim nivoima vlasti treba da razgovaraju jer jedino dijalogom postojeći problemi mogu biti riješeni. Špirić je naglasio i kako počinioci ratnih zločina moraju biti izvedeni pred lice pravde i kažnjeni za ono što su učinili.

Inicijativni odbor za kolektivno iseljavanje iz Srebrenice iseljavanje iz ovog grada najavio je u februaru. Nakon toga Vlada Republike Srpske Srebrenicu je proglasila zonom posebnog interesa te najavila značajnu finansijsku potporu ovoj regiji.

Tužbe logoraša protiv Vlade RS

Početkom naredne sedmice bit će podnesene prve tužbe Udruženja logoraša BiH protiv Vlade RS zbog formiranja logora i činjenja drugih zločina u ovom entitetu u proteklom ratu.

Najavio je ovo jučer Josip Sladić, advokat iz Hrvatske koji će logoraše zastupati pred hrvatskim i bh. sudovima. Osim Saveza logoraša BiH, tužbu protiv Vlade RS podnijet će Udruženje majki enklava Srebrenica i Žepa te Udruženje `Žene – žrtve rata`. Murat Tahirović, predsjednik Saveza logoraša BiH, tvrdi da je savez pripremio 5.000 predmeta žrtava koje će biti dostavljene advokatu.

`Pred sudovima u Hrvatskoj i BiH žrtve će zastupati advokatska kancelarija 'Sladić' iz Hrvatske, Srbijom Fond za humanitarno pravo, a u Crnoj Gori pregovaramo sa advokatskom kancelarijom 'Prelević'`, istakao je Tahirović.

Najčitanije