BIJELJINA, SARAJEVO Nenad Hrkalović (54), izbjeglica iz Sarajeva koji danas živi u Bijeljini, šokirao se kada je nedavno na svom imanju u Bojniku u Sarajevskom kantonu zatekao deponiju građevinskog otpada.
On tvrdi da radnici preduzeća `Kunovac kompani` svakodnevno dovoze građevinski otpad, te ga nelegalno odlažu na njegovu plodnu zemlju površine 3.700 metara kvadratnih.
`Na svom imanju, koje je u vlasništvu Hrkalovića već nekoliko stotina godina, nisam bio pet mjeseci. Kada sam otišao u martu, bio sam šokiran ugledavši brojne građevinske mašine, bagere i kamione kako istovaraju građevinski otpad, koji na nekim mjestima dostiže visinu pet metara`, kaže Hrkalović.
Hrkalović se prvo obratio policiji u opštini Novi grad, koji su izašli na lice mjesta i sačinili zabilješku. Potom je tražio pomoć od više opštinskih i kantonalnih institucija, između ostalog, načelnika sarajevske opštine Novi grad, opštinske i kantonalne građevinske inspekcije, Ministarstva za prostorno uređenje i okoliš FBiH, te ombudsmena Kantona Sarajevo.
`Niko mi nije pomogao niti preduzeo bilo šta da se zaustavi i zabrani ulazak brojnih građevinskih mašina na moj posjed`, kaže Hrkalović.
Na lice mjesta jedino je, kako kaže, izašao nadležni građevinski inspektor opštine Novi grad, te sačinio zapisnik u kojem je konstatovao da je Hrkalovićevo imanje devastirano i da je na plodnoj površini nanijeta `neplodna` zemlja visine pet metara te da će preduzeti zakonske mjere.
Hrkalović je nakon svega podnio tužbu Kantonalnom sudu u Sarajevu protiv `Kunovac kompani`.
Prema Hrkalovićevim riječima, brojne građevinske mašine nalaze se i na srpskim parcelama pored njegove.
`Prije nekoliko godina sam živio na svom imanju kao srpski povratnik, ali sam shvatio da tu nema života za Srbe. Moja porodica i ja nismo mogli naći posao`, istakao je Hrkalović.
U sarajevskom preduzeću `Kunovac kompani` kažu da je tačno da deponuju otpad u Bojniku.
Ovu deponiju, dodaju, ne koristi samo `Kunovac kompani`, već i mnoga druga preduzeća, koja imaju ugovore o deponovanju materijala na ovoj lokaciji sa Zaimom Mušanovićem.
Zaim Mušanović kaže da lokalitet u Bojniku nije `nikakva deponija`, već da se na ovo područje dovozi zemljište tzv. lapor i da `nema druge vrste otpada`.
`Ja za ove aktivnosti imam odobrenje, punomoć vlasnika - porodice Stanišić i još dvije porodice. Nije tačno da se bilo šta odlaže na zemljište Hrkalovića, niti je moguće da je inspekcija konstatovala da se na njegovoj zemlji nalazi otpad visine pet metara`, rekao je Mušanović.
U nalazu urbanističko-građevinskog inspektora opštine Novi grad, koji posjeduju i `Nezavisne`, jasno se kaže da se na Hrkalovićevom zemljištu dovozi laporac iz iskopa, te da je njegov put, kojim prolaze kamioni, proširen sa tri na pet metara.