BiH

Stanari jednoglasno postali opština

Stanari jednoglasno postali opština
Stanari jednoglasno postali opština
Dejan Šajinović, Foto A. Čavić

BANJALUKA - Narodna skupština Republike Srpske danas je na prijedlog Milorada Dodika, predsjedika RS, na posebnoj sjednici jednoglasno izglasala uspostavljanje opštine Stanari, koja će nastati izdvajanjem od teritorije grada Doboja.

Dodik je, obrazlažući svoj prijedlog, izrazio zadovoljstvo što tokom priprema za uspostavljanje opštine Stanari nije bilo nijednog glasa protiv, te je zahvalio svima, uključujući i Skupštinu grada Doboja, što je podržala tu inicijativu.

"Sve nas to dovodi u poziciju da kažemo da smo postigli širok konsenzus i da je on obuhvatio sve političke faktore i institucije i niko nije vidio bilo šta drugo osim napretka za ljude na tom prostoru. Vjerujem da RS i na ovaj način pokazuje svoju institucionalnu snagu", rekao je Dodik, podsjetivši da se na teritoriji opštine gradi termoelektrana Stanari, najveća investicija na tom prostoru u zadnjih 40 godina.

"Dodatno se gradi savremeni autoput Banjaluka - Doboj, kojim će uz lokalne strukture opštine biti omogućeno da opština ima perspektivu u razvoju", naglasio je Dodik.

NAJSREĆNIJI DAN: Mirko Kajganić, član Odbora za obnovu opštine Stanari, rekao je da je osnivanje opštine najsrećniji dan za stanovnike u posljednjih pola vijeka.

"Zajedno s Odborom za obnovu, svim političkim partijama i Skupštinom Doboja uspjeli smo doći do cilja da dobijemo opštinu. Izražavam zadovoljstvo na izuzetno korektnom i odgovornom vršenju vlasti od strane predsjednika Milorada Dodika, koji je prepoznao interese naroda i stanovnika opštine Stanari i preuzeo odgovornost da u skupštinskoj proceduri ide zakon do kraja", naglasio je Kajganić.

Čestitavši na uspostavljanju opštine, Igor Radojičić, predsjednik NS RS, je rekao da Stanari osnivanjem opštine dobijaju bolje uslove za život i rad i šansu da njihova sredina što bolje napreduje.

Mladen Kršić je u ime Kluba SDS-a izrazio zadovoljstvo zbog osnivanja opštine, zahvalivši Dodiku što je iskoristio ustavna ovlaštenja i pomogao da se mimo redovne procedure posao osnivanja opštine završi u kraćem roku. Dodiku je kao predlagaču zahvalio i što je uvažio primjedbe inicijalnog odbora da broj odbornika u budućoj lokalnoj skupštini bude povećan s 13 na 15. 

"Lično kao čovjek s tog prostora u toj aktivnosti učestvujem preko 35 godina i zato sam danas tako srećan. Zahvaljujem gradu Doboju što je podržao tu inicijativu", rekao je Kršić. On je u ime Kluba predložio da se novoj opštini iz budžeta za narednu godinu obezbijedi milion maraka za inicijalno funkcionisanje, ali taj prijedlog nije prihvaćen.

PODRŠKA INICIJATIVI: Senad Bratić iz SDA je rekao da i ta stranka podržava inicijativu da Stanari postanu opština.

"Kao što je predsjednik Republike malo prije rekao, nijedan glas nije bio protiv i smatram da isto treba postupiti prema svim inicijativama u budućnosti koje budu na tom planu", naveo je on.

Najavio je da će uskoro u sličnu proceduru biti upućena inicijativa da se Kozarac izdvoji iz opštine Prijedor.

"Nadam se da će budući saziv Skupštine i budući predsjednik Republike pokazati potrebnu dozu razumijevanja i podrške da se ta potreba građana Kozarca ostvari", naveo je on.

Behsad Čirkin, poslanik SDP-a, je rekao da i njegova stranka podržava inicijativu da Stanari postanu opština.

"Izuzetno su ohrabrujuće bile uvodne riječi predsjednika Republike da je volja lokalnog stanovništva i svih republičkih faktora bila prisutna", rekao je on i dodao da je potrebno da se mjesnim zajednicama vrati status pravnih lica, te da se izvrši reorganizacija postojećih opština.

JEDINSTVEN STAV: Dragan Čavić, predsjednik NDP-a, je rekao da će i oni podržati inicijativu s obzirom na jedinstven stav lokalne zajednice i grada Doboja, ali je i dodao da su u stranci skloni potpunoj teritorijalnoj rekonstrukciji RS.

"Svi su glasali za prijedlog, što se u ovom sazivu Skupštine nije često dešavalo", rekao je Čavić, izrazivši očekivanja da će naredni saziv ispraviti počinjene greške u većini bez SNSD-a, te je dodao da je njegova osnovna politička ambicija u narednom sazivu da više na vlasti ne bude SNSD.

I Slobodan Popović, član PDP-a, je podržao inicijativu, ali je izrazio velike primjedbe što NS RS nikako da donese zakon o kriterijumima na osnovu kojih neka zajednica može dobiti status opštine.

"Zbog činjenice da ne postoje pravila i norme imamo situaciju da imamo lokalne zajednice sa sto i sa 200.000 stanovnika, a svi funkcionišu kao opštine", upozorio je Popović.

NS RS najuspješniji parlament u BiH  

Narodna skupština RS je sa 272 usvojena zakona u ovom mandatu i približno isto toliko ostalih akata i dalje najuspješniji parlament u BiH, rekao je juče Igor Radojičić, predsjednik parlamenta, povodom završetka rada ovog saziva.

"Ovaj saziv je imao i svojih svijetlih momenata i, nažalost, nekih incidentnih situacija, za koje bismo voljeli da ne budu upamćene, a i retorika je bila nešto malo drugačija nego u ranijim sazivima", naglasio je Radojičić.

Zahvalio je poslanicima, Vladi, novinarima i svim saradnicima, a narednom sazivu zaželio da zabilježi još bolje rezultate. 

Najčitanije