BANJALUKA - Dvadesetak radnika invalida Zavoda distrofičara Banjaluka juče je mirnim protestom na banjalučkom Trgu Krajine i ispred zgrade Vlade RS tražilo da se ovo preduzeće ne odvede u stečaj.
Milijana Mitrić, predstavnica radnika Zavoda, kazala je da bi stečaj za ove ljude značio ne samo da će ostati bez posla, nego i na ulici, bez krova nad glavom.
U ime radnika invalida Zavoda distrofičara Mitrićeva je pročitala pismo u kome ističe da planiraju da sačuvaju Zavod, jer su u njemu radili 20 godina i svojim radom dokazali da "preduzeće treba, može i mora da postoji".
"U Zavodu smo spoznali da pored svog fizičkog hendikepa možemo normalno da funkcionišemo, da živimo kao sav normalan ljudski rod. Zavod nam je dao drugi život, a ako nam ga oduzmu ovakvog kako je trenutno koncipiran, moraju biti svjesni toga da su nam oduzeli život", kazala je Mitrićeva čitajući zajedničko pismo zaposlenih.
Milorad Dodik, premijer RS, juče je pred zgradom Vlade pozvao predstavnike radnika invalida Zavoda distrofičara RS da danas u 10 časova dođu u Vladu kako bi zajednički iznašli rješenje.
"I ja sam, naravno, protiv stečaja, ali ćemo raditi ono što ćemo se mi dogovoriti, ja s vama. Moje je ovdje da zaštitim vas, isključivo javni interes i to ste znali i ranije kad sam razgovarao s vama", rekao je Dodik.
On je rekao da ako je stečaj najbolji način, da Vlada kupi Zavod distrofičara i da ga proglasi javnim preduzećem, onda će se dogovoriti da to tako i urade, i istakao da će se to uraditi uz saglasnost radnika invalida Zavoda.
Radnike Zavoda distrofičara podržalo je Udruženje distrofičara Banjaluke, dok Sindikat Zavoda, kako su rekli prisutni, nije podržavao okupljanje.
Sanja Marković, predsjednica Sindikata ovog preduzeća, kazala je da smatra da su opravdani razlozi istupanja, kojem nisu prisustvovali zato što nisu imali dovoljno vremena da se pripreme.
Radnici su 23. februara uputili Dodiku otvoreno pismo u kome su zatražili da se hitno povuče prijedlog za pokretanje stečajnog postupka u ovom preduzeću, a juče su isto uputili i Igoru Radojičiću, predsjedniku Narodne skupštine RS.