BIJELJINA - Stečajni postupak Prehrambene industrije "Sava" iz Bijeljine nije problem, nego put ka rješenju problema u ovoj fabrici, izjavio je u Osnovnom sudu u Bijeljini Nebojša Matić, predstečajni upravnik "Save".
Sud bi u naredna tri dana trebalo da donese odluku o pokretanju stečajnog postupka.
Govoreći o položaju nekada najuspješnije Fabrike za preradu voća i povrća u Semberiji na ročištu za utvrđivanje uslova za pokretanje stečajnog postupka, Matić je naglasio da "Sava" iz godine u godinu proizvodi gubitke i da je trend smanjenja njene imovine očigledan. Prema njegovom mišljenju, koje je iznio i u pismenom izvještaju dostavljenom predstečajnom sudiji, ne postoje realni izgledi za nastavak proizvodnje u "Savi" u sadašnjim okolnostima.
"Iskorištenost kapaciteta bila je 15 do 20 odsto, a cijena proizvodnje bila je veća od prodaje, što je iz godine u godinu povećavalo gubitke", precizirao je Matić.
Navodeći da postoji mogućnost reorganizacije "Save", Matić je rekao da se trenutno u fabričkim hladnjačama nalaze neprerađene sirovine za čije čuvanje mjesečno treba izdvojiti između 15.000 i 20.000 KM.
"Zbog toga će vjerovatno i nakon pokretanja stečajnog postupka proces prerade biti nastavljen u roku od mjesec ili dva dok se te sirovine ne utroše", kazao je Matić.
On je istakao da "Sava" po knjigovodstvenoj evidenciji duguje 11.584.660 KM i dodao da očekuje da će taj iznos biti mnogo veći nakon prijave svih potraživanja.
"Sava" je u većinskom državnom vlasništvu, a u fabrici je stalno zaposleno 180 radnika, koji potražuju četiri plate, te 30 odsto od zarada koje su im umanjivane posljednjih godina.