ZENICA - – Radnici "Mittal Steela" Zenica, njih blizu stotinu, od ukupno 174 s kojima preduzeće nema potpisane ugovore o radu i koji su proteklih 10 mjeseci primali mjesečnu naknadu od 180 KM, ne mire se s posljednjim prijedlogom Uprave.
Veća grupa radnika juče je privremeno napustila prostorije Sindikata `Mittal Steela` Zenica, gdje štrajkuje šest dana, i dvočasovni protest održala ispred sjedišta Saveza samostalnih sindikata Zeničko-dobojskog kantona. Prema prijedlogu kojeg je prošle srijede iznio Vil Smit, direktor `Mittal Steela` Evrope za ljudske resurse, radnici bi na čekanju posla bili najdalje do 30. juna 2007. godine, do kada bi nastavili primati naknadu u pomenutom iznosu. Nakon 1. jula oko 90 radnika sa NK i PK spremom postalo bi tehnološki višak, a oko 80 radnika sa KV i SSS vjerovatno bi bilo angažovano u pripremi integralne proizvodnje.
`Smatramo da predstavnici preduzeća nisu mogli samo tako preći preko ovog problema i da ne mogu ignorisati zahtjeve dugogodišnjih radnika preduzeća. Trebaju se vratiti za pregovarački sto i pokušati pronaći rješenje prihvatljivo za obje strane`, rekao je Mirnes Isaković, predsjednik Kantonalne organizacije Saveza smostalnih sindikata, ispred čijeg su prozora radnici protestovali, vrijeđajući Ismeta Bajramovića, Jakova Nikića i Islama Imamovića, predsjednike Sindikata metalaca BiH i Zeničko-dobojskog kantona, odnosno `Mittal Steel` Zenica.
Radnica `Mittala` Indira Alispahić, koja je od aktueliziranja ove problematike stala na čelo grupe radnika, tvrdi da će štrajkovi i protesti biti nastavljeni i narednih dana.
`Jedino na što ćemo pristati jesu novi ugovori o radu`, kaže Alispahićeva.