SARAJEVO - Stotine radnika u BiH u novu 2009. godinu je ušlo u štrajku tražeći svoja prava ili u neizvjesnosti kada će biti pokrenuta proizvodnja u njihovoj firmi, tvrde sindikalci.
Asif Berkovac, jedan od oko 80 radnika sarajevskog "Feroelektra", koji su štrajk počeli 22. oktobra, sat uoči Nove godine otišao je kući iz skladišta preduzeća, gdje je dežurao kao član štrajkačke straže.
Kaže da je s njim, dok štrajkuje, stalno i njegov sin Aldin, jer je raspust i nema ga kome ostaviti.
"Znam i po tri dana dežurati. Imamo grijalicu, ali je svejedno hladno. Desetak koleginica se zbog zime prehladilo i na bolovanju su. Nakupilo mi se i računa. Ne mogu ih platiti. Telefon sam već sam isključio. Ali, istrajaćemo na traženju svojih prava", dodaje Berkovac.
Ovaj samohrani otac kaže da nisu dobili četiri plate, pola godine nemaju topli obrok, a ni kartu za prevoz nisu dobili tri mjeseca pa se moraju švercati u tramvaju. Novi problem mu je što je zdravstvenu knjižicu mogao ovjeriti samo na jedan dan.
Njegova koleginica Ediba Hamamdžić kaže da je bilo teško gledati dok drugi kupuju za praznike. Radnici "Feroelektra" tvrde da ih niko nikada iz Uprave nije upitao za zdravlje, te da su, iako u štrajku, uradili inventuru jer nisu htjeli napraviti problem firmi.
Senada Kutlovac, predsjednica Sindikata Geodetskog zavoda BiH, čijih je oko 40 radnika u štrajku od 24. novembra, tvrdi da je nemoguće opisati osjećaj kada praznik dočekate praznih džepova.
"Općina Novi grad nam je dala po 150 KM. To nam je malo teško palo jer hoćemo da radimo i za to dobijamo novac. To nam je jedina želja sa kojom smo ušli u novu godinu", dodaje Kutlovčeva.
Među firmama čiji su radnici novu godinu dočekali u štrajku su i uposlenici tuzlanske "Aide", te sarajevskog "Sateksa", koji već treću godinu čuvaju mašine čekajući da Kanton Sarajevo riješi njihov status i potraživanja. S ugašenim pogonima u novu godinu su, između ostalog, ušli "Orao" Rajlovac i Fabrika duhana Mostar.
"Žene danju čuvaju fabriku, muškarci noću. I tokom novogodišnje noći jedna je grupa bila u krugu fabrike. Ljudi polako gube snagu i želimo samo da agonija prestane, da ili bude raskinut kupoprodajni ugovor ili da se pokrene proizvodnja", kaže Mevlida Tojaga, predsjednica Sindikata FDM.
Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, istakao je da su radnici desetina firmi, nažalost, ušli u ovu godinu s nedefinisanim položajem.