SARAJEVO - Zemlje zapadnog Balkana zdravstveno i penziono osiguranje i sistem nezaposlenosti finansiraju iz prihoda koji dolaze iz formalnog zaposlenja, što nije pozitivno.
Istakao je ovo Marko Mantovaneli, direktor Kancelarije Svjetske banke u BiH, na početku konferencije o finansiranju zdravstva, penzija i davanja za nezaposlene na zapadnom Balkanu. Riječ je o dvodnevnoj konferenciji, koju je u saradnji s Direkcijom za ekonomsko planiranje (DEP) BiH, u Sarajevu organizovala Svjetska banka, a prisustvuju joj predstavnici vlada Albanije, BiH, Makedonije, Srbije i Crne Gore.
"Formalna zaposlenost u svim zemljama je uska, tako da država ne dobija dovoljno prihoda. Zbog toga povećava stopu doprinosa na radnu snagu. Tako da se u ovim državama pojavljuje negativan krug, gdje visoki doprinosi na radnu snagu otežavaju zaposlenje većeg broja ljudi", istakao je Mantovaneli.
Dodao je kako u ovim zemljama, osim u Albaniji, stanovništvo sve više stari, te je sve manje mladih i radno sposobnih ljudi koji mogu plaćati doprinose. Smatra da će zemlje uskoro morati ili smanjiti ova prava ili pronaći nove izvore finansiranja za njih.
Ljerka Marić, direktorica DEP BiH, kazala je da je naša zemlja posljednjih godina ekonomski napredovala, ali ne i u socijalnom sektoru.
"Socijalna davanja u BiH su ugrožena. Ljudi su nezadovoljni neravnomjernom raspodjelom novca. Neophodna nam je strukturalna reforma", kazala je ona, naglašavajući da država mora naći razliku novca kojim će unaprijediti socijalni sektor.
Perica Jelečević, ministar za rad i socijalnu politiku FBiH, rekao je da je reforma socijalnog sektora u toku, ali da ide sporo.
"Imamo disbalans između mogućnosti i potreba. Neophodno nam je uvođenje imovinskog cenzusa, kako bismo za svakog korisnika socijalne zaštite imali podatke o imovinskoj mogućnosti", rekao je Jelečević.