BiH

Svetilište u Podmilačju: Svetog Ivu molili za sreću i zdravlje

Svetilište u Podmilačju: Svetog Ivu molili za sreću i zdravlje
Svetilište u Podmilačju: Svetog Ivu molili za sreću i zdravlje
Uroš Vukić

JAJCE - Moleći se za sreću, zdravlje i svoje najmilije nekoliko desetina hiljada vjernika iz cijele Evrope okupilo se u petak u svetilištu svetog Ive u Podmilačju, kod Jajca.

Vjernici su se slijevali u dolinu gdje se nalazi crkva svetog Ive kako bi prisustvovali centralnoj misi.

Ova svetkovina, koja se održava dva dana, okupila je veliki broj katolika, ali i vjernika pravoslavne i islamske vjeroispovijesti koji su došli moliti.

Među vjernicima rasutim po okolnim brdima ima i hodočasnika koji su danima pješačili kako bi se pomolili za svoje najmilije, za sreću i zdravlje, a do crkve svetog Ive zbog velikih gužvi mogli su prići samo pješke.

Svetu misu uz pomoć oko 20 sveštenika služio je biskup fra Marko Semren, koji je istakao da su ljude kod svetog Ive okupili dobrota, ljubav i milosrđe.

"Ovo je danas najveće i najsvetije svetilište u BiH. Okupili smo se da pošaljemo poruke mira i da se molimo svetom Ivi", kazao je fra Marko.

Najstarije svetilište u BiH svake godine okuplja sve više vjernika, a uskoro se očekuje i završetak crkve svetog Ive, koja će svojom ljepotom zasigurno biti simbol ovag dijela države.

Pripreme za vjernike iz svih krajeva svijeta počinju odmah nakon uskršnjih praznika, a na sam dan održavanja za red i smještanje velikog broja ljudi zaduženo je nekoliko stotina volontera, crkvenih ljudi itd.

Uskoro se očekuje i završetak crkve svetog Ive

 

Među vjernicima kruže priče o čudima svetog Ive i ljudima koji su ozdravljali, nepokretnima koji su prohodavali, duševnim bolesnicima koji su poslije molitvi nalazili mir u duši.

"Prvi put sam ovdje, ali još kao dijete sam slušao o čudima svetog Ive. Trudiću se da svake godine posjetim ovo svetilište jer je zaista osjećaj se ne može objasniti", ispričao je Miroslav Dedić, vjernik iz Hrvatske, koji je s cijelom porodicom došao da moli Ivu za zdravlje i sreću svoje familije i svih ljudi ma gdje god živjeli.

Obraćajući se vjernicima, crkveni oci poslali su poruku mira i tolerancije te da porodica kao osnova društva mora preuzimati primat.

"Danas se u svijetu širi globalni kapitalizam pa je ljudima važniji kapital nego život. Ne smijemo dozvoliti da je kapital važniji od života, jer kapital mora služiti životu, a ne život kapitalu", kazao je fra Marko.

Crkveni oci su ljudima širili poruku i pozvali porodice da se raduju životu, očinstvu i majčinstvu jer bez toga svijet je besmislen i bez stabilne porodice srljamo u propast.

Marija Topuz iz Austrije kaže da već peti put dolazi na ovu svetkovinu, koja joj daje energije i snage u životu, te da svi ljudi koji se iskreno dođu moliti svetom Ivi zaslužuju sve najbolje.

"Svi ovdje dođu zbog neke svoje muke, ali ima i onih koji su radoznali i koji dođu da se provesele", kaže Marija.

Najčitanije