BRISEL, BEOGRAD, SREBRENICA - Brojni zvaničnici iz Evrope i regiona osudili su napad na Aleksandra Vučića, premijera Srbije, istovremeno pozivajući na mir, ali i na istragu koja treba da utvrdi sve okolnosti događaja u Potočarima.
Federika Mogerini, visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost, u ime EU zatražila je temeljnu istragu.
"Činjenica da je Vučić, koji je donio istorijsku odluku da ode u Potočare, bio primoran da napusti ovo mjesto, u suprotnosti je sa duhom sjećanja na žrtve. To pokazuje da moramo da udvostručimo naše napore da prevaziđemo sukobe u cijeloj regiji zapadnog Balkana", rekla je Mogerinijeva dodajući da Evropa očekuje punu istragu od strane vlasti BiH.
Mnogi evropski funkcioneri su putem društvenih mreža izrazili solidarnost i osudili napad na premijera Vučića, kojeg je u Potočarima kamenjem, zemljom, cipelama i uz povike "Alahu ekber", "Ubij četnika", "Vučiću napolje", zasula grupa Bošnjaka koja je bila na obilježavanju dvadesetogodišnjice zločina u Srebrenici. Vučić je pogođen kamenom u lice i lakše je povrijeđen, a veću tragediju spriječila je brza reakcija pripadnika MUP-a RS i Vučićevog obezbjeđenja, koji su ga trčeći preko obližnjeg brda evakuisali iz Potočara.
Prije nego što je napadnut, Vučić je prisustvovao komemoraciji u Potočarima, gdje se poput ostalih zvanica upisao u knjigu žalosti i napisao: "Nadam se da se ovako užasan zločin više nikada neće dogoditi. Uveren u drugačiju i bolju budućnost srpskog i bošnjačkog naroda, izražavam najdbulje saučešće svim žrtvama i njihovim porodicama."
U Srebrenici se u subotu, 11. jula, okupilo više od 50.000 ljudi koji su prisustvovali dženazi 136 žrtava. Bol najmilijih, te dostojanstvo skupa, zasjenio je napad koji su mnogi okarekterisali kao pokušaj ubistva.
"Pokušaj linčovanja predsednika Vlade Srbije je odraz loših, skoro neprijateljskih odnosa u BiH i jasno pokazuje šta o Srbima kao narodu misle pojedini bošnjački političari i verske vođe", rekao je Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije, dodajući da je Vučić napadnut zato što je predstavljao Srbiju i što je "došao sa rukom ispruženom u znak pomirenja", takođe dodajući da Srbija neće mijenjati svoj stav.
Vučić, koji je napad ocijenio kao smišljen i dobro organizovan, istakao je u Beogradu da ruka pomirenja i dalje ostaje pružena prema Bošnjacima.
"Mi sa Bošnjacima moramo da živimo zajedno u budućnosti. Dosta je bilo mržnje, dosta je bilo besa", rekao je Vučić.
On je pozvao Srbe da se prema Bošnjacima odnose kao prema komšijama i prijateljima. Vučić je rekao da je prekršio bezbjednosne procjene, ali da bi bio kriv šta god da je uradio.
Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, rekao je da će napad na Vučića, BiH vratiti godinama unazad i da će biti potrebno mnogo mudrosti da se stvari smire. Ivanić kaže da je spremnost Vučića da pruži ruku pomirenja podrazumijevala spremnost da tu ruku prihvati neko sa bošnjačke strane.
Milorad Dodik, predsjednik RS, rekao je da je Vučić u Srebrenicu otišao da pokaže kako želi i kako vidi politiku pomirenja, ali da to nije bilo dovoljno i da je to pomirenje u značajnom dijelu izgubljeno.
Ponavljajući da se u Srebrenici desio ogroman zločin, Dodik je naglasio da se poslije događaja u subotu mora razgovarati i praviti BiH "komotna za sve", te da ako "budemo sposobni da to uradimo, moći ćemo prevazići probleme". Predsjednik RS naglasio je da ga je dirnula reakcija Udruženja "Majki Srebrenice".
Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Majke Srebrenice", rekla je da to nije bio napad na Vučića, već na njih i njihovo dostojanstvo.
"To je uradila jedna grupa ljudi među kojima ja nisam vidjela žrtve", rekla je Subašićeva. Napad na premijera Srbije, osudili su i Igor Crnadak i Paolo Đentiloni, ministri inostranih poslova BiH i Italije, kao i Loran Fabijus i Filip Hemond, ministri spoljnih poslova Francuske i Velike Britanije, koji su pozvali ljude da se okrenu budućnosti i na hitnu istragu.
Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH, izjavio je da je osramoćen napadom na premijera Srbije, jer su Bošnjaci gostoprimljiv narod te da je Vučića pokušao dobiti na telefon, ali da mu se nije javljao.
"Ja nisam davao nikakve izjave i potpirivao narod", rekao je Izetbegović dodajući da će se izviniti Vučiću. Predsjedništvo BiH u zajedničkoj izjavi uputilo je izvinjenje i najoštrije osudilo napad, pozivajući na hitnu i detaljnu istragu. Zoran Milanović i Željka Cvijanović, premijeri Hrvatske i RS, takođe su osudili napad, kao i Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, koji je za napd na Vučića rekao "da nije trebao, a niti se smio dogoditi". Cvijanovićeva je rekla da je Vučić došao u dobroj namjeri da se pokloni žrtvama te da je to bio hrabar čin.
Napad na premijera Srbije najoštrije je osudila i SDA, koja je u saopštenju navela da oni koji su izazvali incident nisu napali samo Vučića, nego su oskrnavili i sam čin dženaze i osramotili Bošnjake.
Bil Klinton, bivši američki predsjednik, i Ambasada SAD u BiH izrazili su žaljenje zbog napada na Vučića, koji je donio hrabru odluku da prisustvuje komemoraciji. Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, istakao je danas da očekuje da će nadležni organi obaviti žurnu istragu te da će počinitelji biti procesuirani u skladu sa zakonom, jer je budućnost u nastavku procesa koji vode ka pomirenju, toleranciji, međusobnom uvažavanju i općem napretku.
Protestna nota
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo je BiH protestnu notu u kojoj se navodi da je Vučić svojim prisustvom pokazao spremnost da se pokloni srebreničkim žrtvama i napravi korak dalje u odnosima u regionu te da se od zvaničnika BiH očekuje "javna osuda pokušaja ubistva".
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije, rekao je da je pokušano ubistvo državnika koji je bio spreman da se u ime svog naroda i države pokloni žrtvama drugog naroda.