BiH

Tadić: Opstanak RS nije upitan

Tadić: Opstanak RS nije upitan
Tadić: Opstanak RS nije upitan
Agencije

BEOGRAD - Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče da Srbija neće dozvoliti da na bilo koji način bude dovoden u pitanje opstanak Republike Srpske.

"Srbija neće dozvoliti da se na bilo koji način ugrožava opstanak RS, kao što i svom snagom čuva integritet BiH, što je naša obaveza predviđena Dejtonskim sporazumom", poručio je Tadić na konferenciji za novinare u Beogradu.

On je naglasio da saradnja Beograda s Haškim tribunalom nema veze sa ugrožavanjem opstanka RS i da je ona pretpostavka podrške Srbiji na međunarodno-pravnom planu.

Tadić smatra da Srbija saradnjom s Haškim tribunalom čuva i interese vlastitog naroda u regionu.

"Srbija sarađuje s Hagom i nastaviće da sarađuje ne zbog međunarodne zajednice, već zato što poštuje svoje zakone", tvrdi Tadić. On je rekao da će proces koji Hrvatska vodi protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde završiti na isti način kao i proces koji je vođen pred ovim sudom po tužbi BiH.

Prema njegovim riječima, Haški tribunal nije podigao svoj kredibilitet oslobađajućom presudom Ramušu Haradinaju i minimalnom kaznom Naseru Oriću, za kojeg postoje evidentni dokazi da je izvršio zločine nad srpskim narodom u Srebrenici. Predsjednik Srbije pozvao je Haški tribunal da podigne svoj kredibilitet obnavljanjem postupaka protiv svih onih koje je mimoišla ruka pravde. Tadić je izjavio da Srbija neće odustati od zaštite teritorijalnog integriteta zarad evropskih integracija.

"Ako neko misli da će ova proevropska vlada odustati od odbrane nacionalnih interesa zarad evropskih perspektiva, vara se", rekao je Tadić na konferenciji za novinare.

On je dodao da ja članstvo u Evropskoj uniji vrhunski nacionalni interes, ali da to ne znači da će Srbija prihvatiti ucjene.

Predsjednik Tadić je ponovio da će Srbija nastaviti da se bori za Kosovo i Metohiju diplomatskim sredstvima, kao i da saradnja s Haškim tribunalom znači da Srbija čuva nacionalne interese.

O Kosovu na sjednici Skupštine UN-a

Boris Tadić je istakao da Srbija neće odustati da na sjednici Generalne skupštine UN-a traži savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u vezi s jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova i njegovim priznanjem od strane nekih država.

Tadić je kazao i da je generalni sekretar UN-a Ban Ki Mun prekoračio svoja ovlaštenja kada se odlučio za rekonfiguraciju međunarodnog prisustva na Kosovu. On je ponovio da Srbija nema ništa protiv dolaska Euleksa na Kosovo, ali samo ako to dozvoli Savjet bezbjednosti UN-a.

Najčitanije