TREBINJE - Predsjednik Republike Srbije Tomislav Nikolić je od danas jedan jedan među šestoricom počasnih građana Trebinja, a Povelju Počasnog građanina uručio mu je na Svečanoj sjednici Skupštine Grada Trebinja gradonačelnik Slavko Vučurević.
Predsjednik Nikolić je i na Svečanoj sjednici Grada Trebinja, ali i kasnije u obraćanju građanjima ovog grada na centralnom Trgu slobode, istakao da se i on sam u neku ruku osjeća Trebinjcem, jer je davnih sedamdesetih godina ovdje živio, radio, oženio se i stekao brojna prijateljstva, te da je upravo to ono što ga dodatno obavezuje da učvrsti nekadašnje veze.
“Danas sam se u Trebinju još jednom obavezao da uradim ono što mi piše i u Ustavu Srbije, a to je da brinem o Srbima i izvan Srbije, a za godinu dana ću stati pred ove ljude ovde i podneti izveštaj o tome šta sam uradio“, rekao je nakon Nikolić nakon svoje prve posjete istočnoj Hercegovini.
Kaže da se uvijek interesovao za svoj nekadašnji grad, ali da će ububuduće te veze biti mnogo jače, tim prije što zna da se ljudi iz Hercegovine raseljavaju, a to je, kako kaže, glavni signal da trebaju pomoć Srbije, za šta će se on zalagati, jer, kako kaže, srpski narod treba podjednako dobro živjeti sa obje strane Drine preko koje se mogu samo graditi mostovi koji će sa obje njene obale spajati ljude, a to ljudi su, u stvari jedno biće.
Ne želeći, kako kaže, da se miješa u politiku druge države, Nikolić dodaje da on jedino hoće da se miješa u to kako Srbi žive, u želji da oni žive bolje, na šta matica Srbija ima pravo.
„Od danas ću, sve naše potencijalne partnere, zainteresovane za ulaganja u Srbiju, usmeravati i na Hercegovinu, u želji da i ovaj kraj napreduje kao i Srbija, jer, uz onoliku našu Srbiju, imam ja i vremena, i mogućnosti, i ljubavi i za Trebinje i celu Hercegovinu, u koju ću se vratiti naredne godine“, istakao je Nikolić, pozivajući Srbe na jedinstvo, da uvijek budu složni onako kako su jednoglasno izglasali zahtjev da on bude počasni građanin Trebinja.
Nikolić se u svome obraćanju osvrnuo i na svoju nedavnu izjavu, u kojoj su se Srbi sa ove strane Drine prepoznali kao Bosanci, naglasivši u šali da njegovi Hercegovci nemaju ništa protiv da ih tako nazivaju, ali da i jedni i drugi znaju kome pripadaju i gdje im je matica.
I trebinjski gradonačelnik Slavko Vučurević je istakao da Srbi u Trebinju i Hercegovini znaju ko su i gdje im je matica, pa su, svjesni te činjenice, i dodijelili Povelju Počasnog građanina Trebinja upravo prvome među Srbima, predsjedniku Srbije Tomislavu Nikolići.
„Trebinje je i naše i vaše, a ovu Povelju prihvatite kao priznanje svih nas, priznanje za vaš doprinos razvoju Srbije i očuvanju srpskog korpusa, u kome kontekstu jača i naše Trebinje“, istakao je Vučurević.
Ističući da Trebinje i Hercegovina odvajkada „sa oba oka gledaju ka Beogradu i Srbiji, ali sa jednim pogleduju i na ostale namentnute destinacije“, Vučurević je naglasio da će tako biti i u nudućnosti, ma ko bio na čelu Srbije.
Nikolić je nakon Svečane sjednice i obrađanja na Trgu slobode, položio cvijeće na Spomeniku palim borcima protekloga rata, nakon čega je, zajedno sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Nebojšom Radmanovićem prisustvovao svečanom otvaranju izložbe "Dučić u diplomatiji", koju su organizovali Muzej Hercegovine Trebinje i Arhiv Jugoslavije iz Beograda.
Zanimljivo je da se predsjednik Nikolić nije susreo ni sa jednim od crkvenih velikodostojnika u Trebinju, iako je obišao i manastir Hercegovačku Gračanicu, ali je još zanimljivije da se ovm gradom kretao uz ogromne mjere obezbjeđenja.
PREDSJEDAVAJUĆI RADMANOVIĆ RAZGOVARAO SA NIKOLIĆEM
„Mislim da je dolazak predsjednika Nikolića u Trebinje vrlo važan za sve građane ovoga grada, ali i za sve one koji žive u Republici Srpskoj i BiH“, rekao je danas u Trebinju predjedavajući predsjedništva BiH Nebojša Radmanović.
On je, nakon što je zajedno sa srbijanskim predsjednikom prisustvovao otvaranju izložbe „Dučić u diplomatiji“, razgovaro sa Nikolićem o brojnim pitanjima važnim u odnosima izmeđi dvije zemlje, o razvijanju specijalnih i paralelnih veza između Srbije i Republike Srpske, ali, kako je kazao, i o ukupnoj miroitvornoj politici na Balkanu.
Radmanović je kazao da su dobrosusjedski odnosi između Srbije i svih drugih balkanskih zemalja pokazatelji kako može da se živi na ovim prostorima, a posebnu ulogu u tome, prema Radmanovićevom mišljenju, daje predsjednik Nikolić...