BiH

Tone školska zgrada

Tone školska zgrada
Tone školska zgrada
Danka Vujičić

FOČA Zgrada Osnovne škole "Sveti Sava" u Foči tone, te su zabrinuti i nastavnici i učenici, koje je u novoj školskoj godini opet dočekao taj problem aktuelan još od 1991. godine.

Zaposleni u školi kažu da je betonski pod u holu vidno ispucao, a da su razlozi tonjenja najvjerovatnije u blizini dvije rijeke Ćehotine i Drine, te uticaju podzemnih voda.

Školska zgrada sastavljena je od tj. zgrada bivše Učiteljske škole i bivše Gimnazije.

`Ti objektu su izgrađeni 1957. godine (Učiteljska) i 1959. godine (Gimnazija), pa su zbog dotrajalosti u ruševnom stanju`, kažu zaposleni u OŠ `Sveti Sava`.

Oni ističu da je u vrijeme NATO bombardovanja mostova u Foči došlo do teških oštećenja i stolarije na objektu jer je škola locirana između dva mosta na Drini.

Oluci su neispravni, a fasada za ovih 50 godina nikada nije obnavljana, kažu u školi i ističu da je najveći problem ipak tonjenje.

Već pet godina je primjetno da se pojedini dijelovi objekta odvajaju jedan od drugog, a što se vidi po ispucanim zidovima, a ispred zbornice u holu škole došlo jer do pucanja i slijeganja poda.

`U holu dnevno boravi i po 500 učenika`, upozoravaju iz školske uprave.

Ističu da je prošle godine urađen projekat sanacije školskih objekata, te da je dostavljen i SO Foča i nadležnom ministarstvu.

Prema procjeni stručnjaka, za sanaciju škole potrebno je oko 215.000 KM.

U OŠ `Sveti Sava` smještena je i Osnovna muzička škola.

Najčitanije