BiH

Traže kraj školske godine u aprilu

Jurica GUDELJ

MOSTAR - Roditelji čapljinskih osnovaca bošnjačke nacionalnosti jučer su predali ministru obrazovanja Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Esadu Dželiloviću peticiju kojom traže da se njihova djeca ili vrate u prostorije Srednjoškolskog centra Čapljina ili da se prijevremeno okonča školska godina.

Učenici OŠ "Čapljina" bošnjačke nacionalnosti već treći tjedan ne idu u školu, jer roditelji odbijaju da ih šalju na nastavu u prostorije nekadašnjeg Đačkog doma, u kojem je za vrijeme rata bilo zatvarano nehrvatsko stanovništvo Čapljine.

Sead Tabaković, predstavnik roditelja, koji su se jučer okupili pred zgradom Vlade HNŽ, kaže kako su peticiju potpisala 102 roditelja, no ističe kako mu se "čini da Vlada HNŽ ne želi riješiti ovaj problem".

"Peticiju smo uručili ministru Dželiloviću koji nam apsolutno ništa nije kazao, osim da našu peticiju treba da razmotre nadležne službe Vlade. Nitko ne preuzima nikakvu odgovornost, a naša djeca već treći tjedan ne idu u školu", kazao je Tabaković.

Glasnogovornik Vlade HNŽ Pero Pavlović je rekao kako će Dželilović najvjerojatnije danas uputiti prijedlog Vladi koji bi trebalo da definira stav po ovom pitanju.

"Ministar najprije mora dobiti očitovanje Sektora za obrazovanje i Pravne službe Vlade HNŽ, da bi mogao dati konkretan prijedlog. Zahtjev za okončanjem školske godine je ozbiljna stvar i ministar ne može davati ad hoc rješenja", pojasnio je Pavlović.

Podsjetimo, bošnjački osnovci koji pohađaju OŠ "Čapljina" dobili su na korištenje prilagođenje prostorije nekadašnjeg Đačkoga doma, u kojem je za vrijeme rata bilo zatvarano nehrvatsko stanovništvo Čapljine. Roditelji traže da djeca tekuću školsku godinu završe u prostorijama Srednjoškolskog centra Čapljina, gdje su i do sada išli, ili da se školska godina okonča u ovom trenutku. Inače, iz Srednjoškolskog centra bošnjačka su djeca premještena u Đački dom zbog nedostatka prostora.

Najčitanije