BiH

Tri svjedoka Tužilaštva BiH odbila doći na suđenje Veselku i Ivi Ragužu

Fena

SARAJEVO - Tri svjedoka Tužilaštva BiH odbila su da dođu na suđenje Veselku i Ivi Ragužu, optuženima za zločine počinjene u Stocu i Čapljini.

Minka Kreho, predsjedavajuća Sudskog vijeća, saopštila je da su sva tri svjedoka rekla Odjelu za podršku svjedocima da neće doći na suđenje.

Povodom nedolaska svjedoka tužiteljica Remzija Smailagić je kazala kako je jedan od njih rekao da će doći.

Tužiteljica je uložila nekoliko materijalnih dokaza u spis, među kojima je dokumentacija iz baze podataka Tužilaštva Haškog tribunala kojom želi dokazati da je Veselko Raguž bio komandant Četvrte bojne brigade "Knez Domagoj" Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Takođe je uložena i dokumentacija o ličnom dohotku optuženog Veselka Raguža za juli 1993. godine.

Branioci se nisu mogli izjasniti o ovim dokumetnima, jer su se "pripremili za ispitivanje svjedoka".

Veselku Ragužu je, kao bivšem zapovjedniku Četvrte bojne brigade "Knez Domagoj" Hrvatskog vijeća obrane (HVO), na teret stavljeno da je naređivao i učestvovao  u hapšenju i zatvaranju civila iz Stoca i Čapljine tokom ljeta 1993. godine, dok je Ivo Raguž, bivši pripadnik ove brigade, optužen za učestvovanje u zlostavljanju zarobljenika.

Suđenje će se nastaviti 12. februara, javio je danas BIRN- Justice Report.

Najčitanije