BiH

U Višegradu ukopano 66 Bošnjaka ekshumiranih iz jezera Perućac

U Višegradu ukopano 66 Bošnjaka ekshumiranih iz jezera Perućac
U Višegradu ukopano 66 Bošnjaka ekshumiranih iz jezera Perućac
Fena

VIŠEGRAD - U Višegradu je danas obilježena 20. godišnjica zločina nad Bošnjacima ovog grada i na mezarju Stražište ukopano 66 identikovanih Bošnjaka koji su 2010. godine ekshumirani iz jezera Perućac.

Obavljeni su vjerski namazi i otkriveno spomen-obilježje žrtvama.

Najstarija žrtva je Hasida Ohranović, ubijena u 86. godini, a najmlađe su dvoje djece, jedno četvorogodišnje, a drugo ubijeno u šestoj godini.

Nakon dženaze na Stražištu, u rijeku Drinu je s mosta Mehmed-paše Sokolovića pušteno 3.000 ruža, od toga 130 bijelih. Bjelina ovih cvijetova je simbolika ugašenih nevinih života 130-oro maloljetne višegradske djece.

Prije nego što su cvjetovi bačeni u Drinu, na mostu je proučena fatiha.

Oko 5.000 građana prisustvovalo je ceremoniji.

Na mostu su im se obratile članice beogradskog udruženja "Žene u crnom", predsjednik organizacionog odbora Bilal Memišević i muftija goraždanski Hamed ef. Efendić.

Obilježavanje 20-godišnjice zločina nad Bošnjacima Višegrada i dženaza ekshumiranima iz jezera Perućac protekli su u najboljem redu, bez ijednog incidenta, rekao je agenciji Fena Memišević.

Ljudi koji su za tu priliku došli u Višegrad iz Sarajeva, Goražda i drugih mjesta bezbjedno su doputovali i boravili tamo, a poslije podne su ih organizatori ispratili, dodao je.

Tabuti s posmrtnim ostacima 66 ubijenih Bošnjaka ispraćeni su juče iz Visokog. U Sarajevu je povorka zastala ispred zgrade Predsjedništva BiH.

Najčitanije