PRIJEDOR, SARAJEVO - Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) juče su na području Prijedora uhapsili četiri osobe osumnjičene za ratni zločin na Korićanskim stijenama 1992. godine.
"Po nalogu Tužilaštva BiH, uhapšeni su Milorad Škrbić (48), Milorad Radaković (46), Gordan Đurić (40) i Ljubiša Četić (39). Svi su uhapšeni zbog osnova sumnje da su 21. avgusta 1992. godine na području planine Vlašić, tačnije na Korićanskim stijenama, zajedno sa drugim pripadnicima Interventnog voda policije i CJB Prijedor počinili krivično djelo zločin protiv čovječnosti", kazala je Selma Hećimović iz Tužilaštva BiH.
Nakon hapšenja izvršeni su i pretresi pet stambenih objekata koje koriste osumnjičeni, zbog sakupljanja dokaznog materijala. U vrijeme pretresa Dragi Škrbiću, ocu Milorada Škrbića, je pozlilo i hitno je prevezen u bolnicu, gdje je kasnije preminuo od posljedica srčanog udara.
Gordana Đurić, supruga jednog od privedenih, potvrdila je da je njen suprug uhapšen oko šest sati u njihovoj porodičnoj kući u Tukovima, te da je akcija pripadnika SIPA protekla bez incidenata.
U popodnevnim satima osumnjičeni su predati Tužilaštvu BiH.
"U naredna 24 sata tužilac će ispitati osumnjičene", dodala je Hećimovićeva.
Na Korićanskim stijenama 21. avgusta 1992. godine strijeljano je više od 200 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Te osobe su na ovu lokaciju dovezene autobusima u pratnji pripadnika CJB Prijedor, Interventnog voda i Vojske RS. Uhapšeni je trebalo da budu transportovani iz Prijedora i okolnih logora na teritoriju pod kontrolom ARBiH u Travniku.
Zbog zločina na Korićanskim stijenama u maju su u Prijedoru uhapšeni Dušan Janković, Damir Ivanković, Željko Stojnić i Zoran Babić. Nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH, Babić, invalid u kolicima, i Ivanković su pušteni, dok je pritvor određen Jankoviću i Stojniću.
Ramulić: Gdje su kosti naših najmilijih
Edin Ramulić, iz prijedorskog udruženja "Izvor", izrazio je nadu da Tužilaštvo BiH neće stati na ovim hapšenjima.
"U Interventnom vodu prijedorske policije bilo je više od 20 ljudi. Svi oni treba da budu izvedeni pred lice pravde, kako bi odgovarali za zločine. Porodice nevinih ubijenih žrtava biće zadovoljne tek kada se utvrdi pojedinačna odgovornost svakog pojedinca, ali i odgovornost nalogodavaca ovog masakra. Tražićemo da se utvrdi odgovornost onih koji još od porodica žrtava kriju njihove posmrtne ostatke, a dobro znaju gdje su", kazao je Ramulić. Porodice ubijenih Bošnjaka i Hrvata tvrde da su iz autobusa izvedena 252 muškarca, koji su strijeljani na litici, a zatim bačeni u bezdan dubok 300 metara. Očevici svjedoče da brutalan zločin ovim nije okončan, jer su na njih bačene bombe, a masakr je preživjelo 12 osoba. Do danas je identifikovano oko 30 ubijenih, dok se za ostalima traga.