BiH

Umjesto skupih advokata Pravobranilaštvo RS će braniti javna preduzeća

Umjesto skupih advokata Pravobranilaštvo RS će braniti javna preduzeća
Foto: Ilustracija | Umjesto skupih advokata Pravobranilaštvo RS će braniti javna preduzeća

BANJALUKA – Pravobranilaštvo Republike Srpske ubuduće će pred sudovima zastupati i javna preduzeća, a pravobranioca će, umjesto ministra pravde, predlagati Vlada RS. Osim ovih, novina je i to da će pravobranilac, ako njegov izvještaj ne bude usvojen u Narodnoj skupštini RS, moći da bude razriješen.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o Pravobranilaštvu RS biće odražana 8. septembra u Banjaluci, a s obzirom na to da prilikom pisanja radne verzije određene primjedbe Pravobranilaštva nisu usvojene, očekuje se da ova institucija ponovo iznese svoje primjedbe, piše portal Capital.ba.

Nacrtom zakona o Pravobranilaštvu RS, koji je u julu usvojen u NSRS, propisano je da će pravobranioci ubuduće zastupati i javna preduzeća čiji je finansijer ili osnivač RS i opštine i gradovi, što do sada nije bio slučaj. Ovo je značajno jer su velika državna preduzeća, poput "Elekroprivrede", "Šuma" ili "Željeznica" morali angažovati skupe advokatske timove da ih zastupaju u milionski sudskim procesima ili arbitražnim sporovima.

Pravobranilaštvo će nastaviti da zastupa subjekte koje je zastupalo i prema sadašnjem zakonu, a to su RS, gradovi, opštine i njihovi organ i organizacije, te drugi organ i organizacije koji nemaju svojstvo pravnog lica i nisu upisani u sudski registar, a finansiraju se iz budžeta RS.

U odnosu na važeće rješenje, pravobranioca i zamjenike će ubuduće NSRS predlagati Vlada RS, a ne ministar pravde. Takođe, novina je i to da će razrješenje pravobranioca i zamjenika predlagati Vlada, a ne ministar pravde.

"Ukoliko Narodna skupština ne usvoji izvještaj pravobranioca, to predstavlja razlog za razrješenje pravobranioca, što je novina", navedeno je u obrazloženju Nacrta zakona o Pravobranilaštvu RS.

Pritisak i gubljenje nezavisnosti

Pravobranilaštvu nisu baš zadovoljni ovakvim nacrtom te da određeni prijedlozi njihovih predstavnika koji su bili u radnoj grupi za izradu zakona nisu prihvaćeni, saznaje Capital.

Pravobranioci sa kojima smo razgovarali ističu da je zakon bilo potrebno mijenjati, ali i da novo rješenje ima dosta niz primjedbi i da će kroz javnu raspravu na to ukazati.

Iako je odluka o imenovanju glavnog pravobranioca RS Milimira Govedarice objavljena u Službenom glasniku RS, on još uvijek nije preuzeo dužnost, a kako saznajemo, to će učiniti nakon što 12. septembra u Narodnoj skupštini RS položi zakletvu. Zanimljivo je da u Službenom glasniku nije objavljena odluka o imenovanju zamjenika pravobranioca u Banjaluci Borislava Jeličića koji je nedavno uhapšen jer je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa predmetom “Poljoprivredna škola”, a odmah zatim i pušten da se brani sa slobode.

Problem je što su, kako navode, mnoge odredbe nedorečene pa ih je potrebno preciznije obraditi. Takva situacija je, između ostalog, i kod odredbe koja kaže da će javna preduzeća ubuduće zastupati pravobranioci. Iako ističu da je to dobro rješenje, koje će, između ostalog, smanjiti troškove advokata, naglašavaju da i tu nije sve precizirano i da bi se moglo desiti da firme angažuju advokate, a da i Pravobranilaštvo ima obavezu da ih zastupa. Sve to potrebno je riješiti prije konačnog stupanja na snagu zakona.

Pravobranioce posebno muče odredbe koje govore o samostalnosti ove institucije, a koje, kako kažu, nisu dobro regulisane, jer bi Pravobranilaštvo moglo da bude pod uticajem subjekata koje zastupa.

"Nekim odredbama omogućeno je da Pravobranilaštvo zavisi od subjekata koje zastupa. Ne može pravobranilac da daje samostalno mišljenje na određene ugovore, ukoliko će subjekat koji te ugovore predlaže, na neki način, moći da inicira njegovo razrješenje", rekao je jedan od pravobranilaca sa kojima smo razgovarali.

Pravobranilaštvo obavezno dati mišljenje

Pomoćnik ministra pravde RS Jelena Vukadinović rekla da je jedna od ključnih novina u ovom nacrtu da će gradovi koji u svom sastavu nemaju više opština moći da samostalno zastupaju svoja imovinska prava i interese.

"Pored toga, jedna od glavnih novina je da Pravobranilaštvo zastupa i javne ustanove i javna preduzeća. Drugačije su riješena pitanja u pogledu davanja mišljenja na različite imovinsko-pravne ugovore koje zaključuju republički organi upravi, u smislu da je obavezno da Pravobranilaštvo da mišljenje na takve ugovore. Cilj je da se ti ugovori detaljno razmotre od strane Pravobranilaštva kao stručnog organa koji na najbolji način može zaštititi prava i interese subjekata koje zastupa", kazala je ona.

Govoreći o primjedbi da bi subjekti mogli da utiču na razrješenje, Vukadinovićeva je rekla da je predviđeno razrješenje samo pravobranioca RS i samo u slučaju da izvještaj ne dobije potrebnu većinu u NSRS tako da ta primjedba ne stoji.

Rekla je i da će u javnoj raspravi svi moći da daju svoje mišljenje i da će ovaj nacrt vjerovatno pretrpjeti određene promjene.

(Capital.ba)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije