BiH

Usaglašen mehanizam koordinacije, usvajanje početkom septembra

Usaglašen mehanizam koordinacije, usvajanje početkom septembra
Usaglašen mehanizam koordinacije, usvajanje početkom septembra

BANJALUKA - Mehanizam koordinacije, koji je dosad bio kamen spoticanja različitih nivoa vlasti u BiH, konačno je usaglašen, a njegovo formalno usvajanje očekuje se početkom septembra, nakon finalne runde razgovora zakazane za kraj ovog mjeseca.

Ovo su danas izjavili Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Željka Cvijanović, predsjednica Vlade RS, Fadil Novalić, predsjednik Vlade FBiH, i Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora BiH, na sastancima u administrativnom centru RS u Banjaluci.

Cvijanovićeva je rekla da će u septembru biti riješeno ne samo pitanje mehanizma koordinacije, već i pisma namjere za Međunarodni monetarni fond i operativna realizacija evropske Reformske agende.

Zvizdić je dodao da će u septembru biti usaglašena i lista projekata Svjetske banke 2015 - 2020. godina, a danas je na sastanku Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH dogovoren i globalni fiskalni okvir u periodu 2015 - 2018. godina.

Cvijanovićeva je izrazila zadovoljstvo što je riješeno pitanje mehanizma koordinacije, za koji je podsjetila da je jedan od dva najvažnija uslova za evropski put BiH.

"Važnije od toga je da on omogućava saradnju različitih nivoa vlasti ne samo po pitanju evropskih obaveza, nego svih drugih pitanja koja su važna za funkcionisanje BiH", istakla je Cvijanovićeva.

Ona i Novalić su istakli da je dogovorena i reforma javnog sektora, napominjući da je usaglašeno da se ne zapošljavaju novi kadrovi i da se ograniči fond plata. Konstatovali su da postoji višak zaposlenih u javnim preduzećima, ali da će problemi biti rješavani sanacijom i reorganizacijom, a ne otkazima.

Cvijanovićeva je dodala da u zakonu o radu koji bi trebalo da bude usvojen u RS neće biti ništa na štetu radnika, već da su to mjere koje će stvoriti nova mjesta, naglasivši da nisu tačne informacije koje su se pojavile u medijima da će doći do otpuštanja 15 odsto radnika u javnoj administraciji.

Govoreći o Reformskoj agendi, Cvijanovićeva i Novalić su istakli da su definisali okvirni akcioni plan agende, te da će detaljni akcioni plan biti kompletiran nakon što ministarstva dostave detaljne planove. Dogovoreno je i da će krajem avgusta biti urađene konačne verzije tekstova različitih propisa od radnih grupa, a potom u prvoj polovini septembra usvojene na odvojenim i na zajedničkoj sjednici dvije vlade.

Ona je dodala da će doći do potpune harmonizacije zakonskih rješenja u što većoj mjeri na entitetskom nivou. Podvukla je da se većina reformi predviđenih u Reformskoj agendi već duže vrijeme nalazi u planovima rada dviju vlada, te da se ovdje radi samo o operativnoj realizaciji tih mjera.

Novalić je rekao da je svjestan da reforme predviđene agendom neće biti lake, ali da će njihovo sprovođenje poboljšati status radnika.

Cvijanovićeva i Novalić su razgovarali i s Matom Žarićem, generalnim direktorom kompanije "Elektroprenos BiH", i članovima Uprave te kompanije o poslovanju te zajedničke firme.

Cvijanovićeva je pojasnila da na računima te kompanije ima 280 miliona maraka koji će ići u investicije, za razvoj mreže za prenos električne energije. Navela je da će sjednica Upravnog odbora "Elektroprenosa" biti održana 2. septembra u Banjaluci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije