BiH

Uskoro plan razvoja opštine

Uskoro plan razvoja opštine
Uskoro plan razvoja opštine
Vesna Popović

BANJALUKA - Sva ministarstva u Vladi RS u narednih deset dana dostaviće Ministarstvu uprave i lokalne samouprave planove rada za razvoj i obnovu Srebrenice.

Ovo je juče izjavio Zoran Lipovac, ministar uprave i lokalne samouprave RS, nakon razgovora sa predstavnicima opštine Srebrenica o budućem njenom razvoju.

"Razgovarali smo o tome na koji način Vlada RS može da učestvuje u rješavanju problema privrede, poljoprivrede, infrastrukturnih i problema zapošljavanja, a drugi set pitanja odnosio se na određene izmjene Statuta koje, eventualno, mogu doći iz SO Srebrenica", kazao je Lipovac.

Miladin Dragičević, predsjednik Komisije RS za Srebenicu, rekao je da je upućen zahtjev svim ministarstvima i javnim preduzećima da dostave plan i prijedlog razvoja Srebrnice za 2008. godinu.

"Vlada RS je za ovu opštinu uradila sve što je do sada dogovorila", kazao je Dragičević.

Abdurahman Malkić, načelnik opštine Srebrenica, kazao je da nijedna od institucija u BiH nije upotpunosti ispunila projektovane ciljeve zacrtane za razvoj Srebrnice, te da će se za sredstva koja su obezbijedile međunarodne institucije "položiti računi".

"Dijelom sam zadovoljan projektima koje je realizovala Vlada RS. Aktivnosti u radu ne treba ograničivati na ad hok programe i na godinu dana već na period od pet- deset godina. Potreban je novi imput razvoju Srebrenice u izgradnji infrastrukture, kako komunalne, tako i socijalne u oporavku Srebrenice", kaže on.

Rade Pavlović, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica, kazao je da je "Kliford Bond kazao da je u Srebrenicu međunarodna zajadnica posljednjih nekoliko godina uložila 60 miliona KM, ali da ta sredstva nigdje nisu uložena".

"U mnogim mjesnim zajednicima nema povrataka i zapošljavanja. Svaki građanin treba da osjeti dobrobit od sredstava koja su uložena u Srebrenicu. Bond je dao čvrsta obećanja da u Srebrenici neće biti nametanja rješenja već da će sve biti rezulat dijaloga i dogovora", kazao je Pavlović.

On je izrazio očekivanje da će kroz ekonomski razvoj biti zaboravljena politička pitanja i svako novo radno mjesto će stvarati pretpostavke za budućnost i opstanak u opštini.

Statut Srebrenice ne može izvan zakona

Izmjene Statuta opštine Srebrenica ne mogu ići izvan zakona i uz političku volju većine stranaka u Skupštini, izjavio je Zoran Lipovac, ministar uprave i lokalne samouprave RS.

"Izmjene Statuta ne može nametati ni Vlada RS, ni Kliford Bond, ni ministarstva već dogovor skupštinske većine", kaže on.

Abdurahman Malkić, načelnik opštine Srebrenica, govoreći o Rezoluciji o izdvajanju Srebrenice iz RS, rekao da je to politički stav i da ne povlači nikakve pravne posljedice.

"Predsjednik SO Srebrenica razgovaraće sa skupštinskom većinom kako da riješi pitanje izglasane rezolucije", kazao je Malkić.

Najčitanije