BiH

Uskoro sjednica Skupštine akcionara Elektroprenosa BiH

Uskoro sjednica Skupštine akcionara Elektroprenosa BiH
Uskoro sjednica Skupštine akcionara Elektroprenosa BiH
Sanja Čakarević, Rade Šegrt

DOBOJ - Milorad Dodik i Mustafa Mujezinović, premijeri RS i FBiH, dogovorili su na jučerašnjem sastanku u Doboju da se uskoro održi sjednica Skupštine akcionara "Elektroprenosa BiH" i složili se da ova kompanija mora funkcionisati.

Oba premijera su nakon polučasovnog sastanka izjavila da su njihovi stavovi po pitanju "Elektroprenosa" i dalje podijeljeni, ali da im je zajednički stav da kompanija mora funkcionisati.

Mujezinović je kazao da su "nažalost stavovi i dalje podijeljeni", ali i da ima jedan zajednički stav da kompanija mora funkcionisati, izražavajući nadu da se rješenje problema može postići održavanjem sjednice Skupštine akcionara.

On je kazao da je tražio da se razgovara i o ostalim korporacijama koje bi, kako on kaže, trebalo da se formiraju prema Dejtonskim sporazumu.

Milorad Dodik je potvrdio da nisu uspjeli da se slože, osim u jednom, a to je da se u naredne dvije-tri sedmice održi sjednica Skupštine akcionara "Elektroprenosa" koju čine dva premijera.

Dodik je kazao da će na sjednici pokušati da na dnevni red stavi pitanja koja su otvorena, prije svega vezano za Upravu, funkcionisanje i za plasmane sredstava.

Mujezinović je naveo da je sastanak dva premijera inicirala Vlada FBiH zbog velikih problema u snabdijevanju dijelova ovog entiteta električnom energijom, što je posljedica dugogodišnjeg neulaganja sredstava.

"Znamo da najmanje 690 miliona KM stoji na raspolaganju. To treba što prije staviti u funkciju i izgraditi određene trafo-stanice i napojiti određena područja električnom energijom", rekao je Mujezinović.

Dodik je ponovio da visoki predstavnik u BiH Valentin Incko mora svoje odluke o "Elektroprenosu" staviti van snage jer nisu u skladu sa direktivama EU.

"Tek nakon toga se stvaraju uslovi da ljudi koji tamo rade mogu da vrše svoje aktivnosti na pripremi sjednice Skupštine ovog društva", kazao je Dodik, podsjećajući da su sve odluke i zakon o "Elektroprenosu", Statut i Poslovnik o radu doneseni nametanjem visokog predstavnika i Uprave koja je tada imenovana od strane visokog predstavnika.

"Nijedan akt u oblasti 'Elektroprenosa' ne postoji da je dogovoren između dvije strane i to ne dozvoljava da se na stabilnim osnovama može kreirati ili graditi uspješnost te kompanije", izjavio je Dodik.

On je istakao da RS traži da budu zaštićena njena prava na kapital koji je unijela u "Elektroprenos".

"RS je natjerana da unese u vlasništvo kompanije prenosni sistem 110-kilovoltne mreže i uknjiži na 'Elektroprenos', a ista ta mreža u FBiH je data na korištenje, nije uknjižena kao vlasništvo. Sve su to pitanja koja su otvorena i treba da se riješe i olako ulaženje visokog predstavnika u sve ovo govori o njegovoj naivnosti", naveo je Dodik.

Valentin Incko, visoki predstavnik za BiH, nametnuo je prije desetak dana niz odluka u vezi sa elektroenergetskim sektorom.

"RS imala veću korist od 'Elektroprenosa'"

Iz OHR-a su juče medijima poslali saopštenje u kome objašnjavaju zbog čega je visoki predstavnik nametnuo odluke kako bi odblokirao rad "Elektroprenosa".

Uz podsjećanje na pravne osnove koje su dovele do formiranja "Elektroprenosa" u saopštenju se navodi da je od dosadašnjeg rada kompanije veću korist imala RS od FBiH.

Dalje se ističe da je do problema rada dovela opstrukcija organa iz RS, što su potvrdili i ambasadori Savjeta za implementaciju mira.

Takođe se ističe da ne postoje argumenti koji bi podržavali tvrdnju da je uticaj "Elektroprenosa" na RS negativan.

SDA: Sastanak je propao

SDA ocjenjuje da je jučerašnji sastanak premijera RS i FBiH Milorada Dodika i Mustafe Mujezinovića propao.

"U svome stilu Dodik je ovaj susret namjeravao iskoristiti kako bi oslabio pritisak međunarodne zajednice i odgodio eventualne sankcije, a kasnije nastavio s opstrukcijama u rješavanju tekućih problema i antidejtonskim djelovanjem", saopšteno je iz SDA.

U saopštenju se kaže da "pod krinkom tzv. zaštite etničkih i entitetskih interesa Milorad Dodik ima samo dva cilja: da po svaku cijenu izbjegne krivičnu odgovornost i očuva zločinačke projekte Radovana Karadžića i Ratka Mladića".

Najčitanije