BiH

Uvezene krave donijele brucelozu

Uvezene krave donijele brucelozu
Uvezene krave donijele brucelozu
Zorica Kusmuk

BIJELJINA - Stotinak semberskih poljoprivrednika zatražilo je preduzimanje efikasnijih mjera u suzbijanju bruceloze i zaštite stanovništva, zahtijevajući na prvom mjestu zabranu uvoza goveda zbog sumnje da su u Semberiji zaražena isključivo grla koja su stigla iz uvoza.

Poljoprivrednici su na mirnom protestu ispred zgrade Opštinske uprave Bijeljina demantovali navode Radmile Čojo, pomoćnika ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, da su goveda, koja su dopremljena u Semberiju iz karantina na Manjači, "zaražena brucelozom na području Bijeljine".

Prema njihovim riječima, što su potvrdili i nadležni iz Opštinske uprave, za sada je utvrđeno da su na ovom području zaražene steone junice koje su uvezene iz Njemačke u novembru prošle godine preko sarajevske firme "Agrimeks".

"Za nas je trenutno najvažnije da nas opštinski i republički organi zaštite tako što će biti obavljena analiza svih grla goveda na ovom području", rekla je Violeta Simić, predstavnik poljoprivrednika iz Donjeg Dragaljevca, gdje su dvije steone junice, uvezene iz Njemačke, bile zaražene brucelozom.

Simićeva, čiji je svekar zaražen brucelozom, istakla je u ime poljoprivrednika da nijedna domaća krava nije zaražena, već isključivo krave iz uvoza, koje su bile u karantinu svega četiri dana, ističući da neko mora odgovarati za dolazak zaraženih krava u Semberiju.

Dragan Gajić, poljoprivrednik iz semberskog sela Batković, 3. decembra prošle godine preko "Agrimeksa" uvezao je tri steone junice iz Njemačke od kojih je kod jedne već utvrđena bruceloza, dok se za druge dvije još čekaju rezultati analize koju rade u Banjaluci.

"Radmila Čojo tvrdi da u Semberiji ima zaraza, a bruceloze nije bilo do uvoza tog kontingenta preko 'Agrimeksa'. Ako analizu ne mogu uraditi domaći instituti, od opštine tražimo pomoć da se analiza svih uvezenih goveda uradi u nekom drugom institutu, između ostalog u Zemunu", kaže Gajić.  

Predstavnici poljoprivrednika razgovarali su sa Cvijanom Kokanovićem, načelnikom Opštinskog odjeljenja za privredu, i Ristom Savićem, načelnikom Opštinskog odjeljenja za inspekcijske poslove, kojima su predočili svoje sumnje i zahtjeve. 

Poljoprivrednicima je rečeno da je iz opštine Bijeljina zatražen hitan dolazak glavnog veterinarskog inspektora kako bi se razmotrila situacija s prijedlogom da se pravi tim zdravstvenih i veterinarskih stručnjaka, s ciljem preduzimanja daljih mjera na suzbijanju bruceloze.

Komentarišući tvrdnje Radmile Čojo da za brucelozu odgovornost snosi bijeljinska inspekcija koja ništa nije uradila da spriječi nelegalan promet životinja na području te opštine, Savić je rekao da su nadležni u opštini Bijeljina reagovali pravovremeno i u skladu sa propisima.

Dragica Stanić, portparol Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, rekla je juče da Radmila Čojo, pomoćnik ministra za veterinarstvo, ne želi do daljeg da daje bilo kakve izjave.

Najčitanije