BiH

Uzimali pare i oni koji nemaju zemlju

Uzimali pare i oni koji nemaju zemlju
Uzimali pare i oni koji nemaju zemlju
Goran Maunaga

BANJALUKA - Poljoprivredni inspektori podnijeli su prve izvještaje protiv onih koji su lagali da imaju zemlju i da će nešto sijati kako bi dobili novac koji je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS namijenilo za podsticaj razvoja poljoprivrede.

Ovo je potvrdio Zoran Kovačević, pomoćnik ministra za resor poljoprivrede i ruralnog razvoja, i poručio da svi oni moraju da vrate novac.

"Prijavljivali su se i oni koji nemaju zemlje, neki su uvećali broj hektara, dok su treći uzeli novac, a ništa nisu zasijali. Za jesenju sjetvu podijeljeno je po 150 maraka po hektaru", kazao je Kovačević.  

Takve prevare, kazao je on, dešavale su se jer nije postojao registar poljoprivrednih gazdinstava i raspodjela novca za podsticaj započela je s malim rizikom.

"Inspekcije su na terenu i kontrolišu po svim opštinama u RS. Trenutno očekujemo izvještaj iz Bijeljine. Svako za koga bude ustanovljeno da je dao lažnu izjavu, u naredne tri godine neće dobiti nikakav podsticaj. Trenutno se pravi registracija gazdinstava, tako da će svaka dalja mogućnost mahinacija biti onemogućena", kazao je Kovačević.

On ističe da će biti provjeravano i dijeljene novca za proljećnu sjetvu, za koju već ima registrovanih oko 27.000 gazdinstava. Kovačević zaključuje da se niko nije mogao registrovati bez dokaza o tome koliko ima zemljišta, tako da će ovog puta kontrola biti daleko lakša.

Pero Mitrović, poslanik u Narodnoj skupštini RS iz Ugljevika, kaže da su se u toj opštini za novčani podsticaj prijavili i oni koji nemaju zemlju.

"Imam spisak svih kojima su sredstva uplaćena na račune i tvrdim da su se na spisak prijavljivali čak i oni koji uopšte nemaju zemlju. Ta zloupotreba se ne može pripisti nekoj instituciji, jer se svako prijavljivao na osnovu izjave. Prema spisku, ispada da je u Ugljeviku zasađeno preko 1.000 hektara zemljišta, tako da na proljeće neće imati šta da se zasadi. U stvarnosti, to je za oko 20 odsto manje", kazao je Mitrović.

Kako kaže, sve je išlo preko mjesnih zajednica i ne zna da li je tu neko nagovarao ljude da se prijavljuju i tako nezakonito uzimaju po 300 do 400 KM.

"Revizijom će biti utvrđene individualne zloupotrebe. Za to nije krivo ni resorno ministarstvo ni Vlada, kao ni zaduženi referent u opštini, jer je zloupotreba vršena na terenu", poručio je Mitrović.

Najčitanije