BiH

Vijeće Evrope povlači posmatrače iz Srebrenice

Vijeće Evrope povlači posmatrače iz Srebrenice
Vijeće Evrope povlači posmatrače iz Srebrenice
Fena

SARAJEVO - Timu posmatrača koje je Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope uputio u Srebrenicu, kako bi nadgledali registraciju glasača pred lokalne izbore u BiH zakazane za 7. oktobar 2012, nije omogućen pristup policijskoj stanici u tom gradu, lokaciji na kojoj se odvija registracija građana - integralni dio procesa pasivne registracije glasača.

Budući da se čini da vlasti Republike Srpske neće promijeniti sadašnju poziciju u vezi s ovim pitanjem, Kongres će povući tim posmatrača iz Srebrenice, na žaljenje predsjednika Kongresa Keita Vitmora.

Predsjednik Vitmor je ipak potvrdio da će Kongres u septembru nastaviti predizbornu posmatračku misiju, kako je dogovoreno sa Centralnom izbornom komisijom BiH, saopšteno je danas iz Vijeća Evrope BiH.

Predizborna posmatračka misija će biti organizovana kako bi se procijenila ukupna politička situacija u zemlji, izborna kampanja, te pravni okvir izbora.

Nakon uspostavljanja predizborne misije uslijedit će upućivanje posebnih izaslanstava na nekoliko lokacija u BiH, od 3. do 8. oktobra 2012. godine.

Najčitanije