Delegati u Vijeću naroda RS rasipnički su trošili novac budžetskih korisnika, između ostalog, i na isplate za raznorazne proslave i praznike, što nema nikakvog zakonskog uporišta, utvrdili su revizori.
`Tako je pripadnicama ljepšeg pola isplaćeno po 300 KM za 8. mart, dok je za 15 delegata isplaćeno po 400 KM za novogodišnje praznike. Opšti kolektivni ugovor predviđa isplatu jubilarnih nagrada za ostvareni radni staž kod poslodavca, a isplata navedenih naknada nije u skladu s Opštim i Posebnim kolektivnim ugovorom`, utvrdili su revizori i dodali da su ove naknade pravdane pod stavkom `jubilarne nagrade`.
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS kontrolisala je poslovanje Vijeća naroda RS u 2006. godini.
Kako je utvrđeno, osim ovih isplata, jednom delegatu je od novca poreskih obveznika isplaćeno čak 1.230 KM (15 najnižih cijena rada) za rođenje djeteta. U izvještaju o poslovanju ove institucije navodi se da budžetski zahtjev nije formalno niti minimalno obrazložen, bez definisanja planiranih aktivnosti. Revizori su utvrdili i povećanje delegatskih plata i to za 30 odsto za obavljanje `najsloženijih poslova`, plus 20 odsto za `otežavajuće uslove rada`.
`Osim ovih povećanja, uz zakonsko uvećanje od 0,5 odsto za svaku godinu radnog staža, mjesečno su odobravani i stimulacije u rasponu od 15 do 30 odsto za nagrađivanje zaposlenih za posebne rezultate rada`, kažu revizori.
Sekretar Vijeća naroda RS donio je rješenje o utvrđivanju razlike plata delegatima koji nisu na profesionalnom radu u toj instituciji, odnosno rade kod drugog poslodavca, za iznos razlike između njihove plate na drugim radnim mjestima i plate profesionalnog delegata.
`Razlika isplaćena po ovom osnovu za tri delegata iznosi 8.859 KM. Revizija nije utvrdila zakonsku utemeljenost ovakvog načina obračuna plata`, upozoravaju u reviziji.
Prema izvještaju revizora, kada je riječ o troškovima prevoza i goriva, prvih šest mjeseci uopšte nije vođena evidencija o vozilima. Delegati se, kažu revizori, nisu pridržavali odobrenog limita goriva, a u šest navrata je fakturisano gorivo (ukupno 698 litara goriva) bez navođenja registracije vozila.
`Karakterističan je i mjesec avgust 2006. godine, kada je, sudeći po priloženih 10 računa za gorivo, vozač proputovao više od 1.900 kilometara i to u vrijeme kad je bio na godišnjem odmoru. Preko blagajne je, dakle, u gotovini, za priložene račune goriva za službeni automobil naplatio 2.969 KM, što je 1.465 litara goriva ili 33 odsto njegove ukupne godišnje potrošnje`, kažu revizori.
Mirko Stevanović, sekretar Vijeća naroda RS, kazao je da je stav ove institucije da ne komentarišu revizorski izvještaj.
`Boško Čeko puca u prazno. On je stručnjak za finansije, ali pravni nestručnjak. Ne može komentarisati neke pravne odredbe, kao što su isplate po Kolektivnom ugovoru, jer ako to nije regularno, to onda treba da utvrdi Ustavni sud, a ne da komentarišu revizori`, kazao je Stevanović.