BiH

Višak vojne opreme biće prodat

Višak vojne opreme biće prodat
Višak vojne opreme biće prodat
Sanja Čakarević

DOBOJ - Višak naoružanja i vojne opreme, koji nije perspektivan za Oružane snage BiH, biće prodat, a dobijenim sredstvima će se servisirati troškovi Ministarstva odbrane BiH, kao i dugovanja bivših entitetskih ministarstava.

Ovo predviđa Sporazum o konačnom raspolaganju svim pravima i obavezama na pokretnoj imovini, koja će i dalje služiti za potrebe odbrane. Njega su juče u kasarni "3. maj" u Doboju potpisali Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Nedžad Branković, premijer FBiH, i Predrag Gluhaković, ministar trgovine i turizma RS.

"Dvadeset procenata dobijenih sredstava biće servisni troškovi Ministarstva odbrane, a ostalo se dijeli na entitete, na servisiranje dugova koje su bivša ministarstva odbrane ostavila iza sebe", izjavio je Nikola Špirić.

Sporazumom je predviđeno da se višak opreme i naoružanja stavi na raspolaganje posebnoj komisiji koja će voditi proceduru za njenu prodaju.

"Vlada RS se zalaže da se formira takva komisija na nivou Ministarstva, koja će donijeti pravilnik da bi se mogla vršiti kontrola i nadzor nad provedbenim tenderima, koji će biti raspisani oko prodaje imovine", rekao je Gluhaković.

Branković je kazao da se nada da će principi ovog sporazuma biti dobra osnova i za kvalitetan dogovor i za nepokretnu imovinu.

"To je naša imovina, ne treba je ni od koga štititi, ona nam treba biti na raspolaganju da razvijamo industrijske zone", dodao je Branković.

Čarls Ingliš, ambasador SAD u BiH, rekao je da je potpisivanje sporazuma "veoma bitan korak na putu BiH u reformi odbrane i značajan momenat na putu BiH ka NATO-u".

"To je veoma značajan događaj koji će u pozitivnom svjetlu biti razmotren u Bukureštu na samitu šefova država NATO saveza", dodao je Ingliš.

Potpisivanju sporazuma prisustvovali su Rafi Gregorijan, zamjenik visokog predstavnika u BiH, general Ričard Vajtman, komandant NATO štaba u BiH, general Ignasio Martin Viljalain, komandant EUFOR-a, Igor Crnadak, pomoćnik ministra odbrane BiH, Marina Pendeš, zamjenica ministra odbrane BiH i Sifet Podžić, komandant Oružanih snaga BiH.

Ozbiljna reforma odbrane

Ovaj sporazum je još jedan važan korak u provedbi odbrambene reforme, rekao je Rafi Gregorijan, prvi zamjenik visokog predstavnika.

"To je od posebne važnosti jer će se na taj način BiH omogućiti da konačno počne sa uklanjanjem tona nestabilnog i opasnog materijala, čije održavanje bespotrebno opterećuje ograničene resurse Oružanih snaga", navedena je Gregorijanova izjava u saopštenju OHR-a.

On je istakao da sporazum pokazuje da je BiH ozbiljna kad je riječ o odbrambenoj reformi i da se nada da će to lideri NATO-a uzeti u obzir.

Najčitanije