BiH

Višković: Želim sve ovo da zaboravim

Srna

MILIĆI - Odlukom visokog predstavnika u BiH Valentina Incka, nakon pune četiri godine, lični dokumenti biće vraćeni načelniku opštine Milići Živojinu Juroševiću i poslaniku Saveza nezavisnih socijaldemokrata iz Milića i privredniku Radovanu Viškoviću.

Ovo je novinaru Srne potvrđeno danas u opštini Milići, uz objašnjenje da bi milićkim zvaničnicima dokumenti trebalo da budu vraćeni danas ili sutra, dok se provede predviđena procedura između OHR-a i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

Načelnik Milića Živojin Jurošević izjavio je Srni da ovu informaciju još uvijek smatra nezvaničnom, ali da ima potvrde iz nadležnih institucija da se i njegovo ime nalazi na spisku zvaničnika kojima će biti vraćeni dokumenti.

"Ni tada mi nije bilo jasno, a nije ni danas, zašto su mi ta dokumenta oduzeta. Istina, neki drugi ljudi su imali većih problema od mene, s obzirom da sam radio svoj posao i nisu mi uskratili kandidovanje za nečalnika opštine, ali ostaje gorak ukus da nisam mogao da se krećem i da putujem u susjedne države odakle sam često imao pozive za službene posjete. Jednostavno, morao sam to nekako da eskiviram", objašnjava načelnik Jurošević.

Poslanik SNSD u Narodnoj skupštini i milićki privrednik Radovan Višković kaže da odluku o vraćanju dokumenata prihvata bez ikakvih emocija.

"Ovaj proces koji se vodio protiv nas bio je na granici dileme - vjerovali ili ne. Da vas neko bez ikakvih dokaza i vođenja postupka ograniči kretanje time što vam oduzme dokumenta, i to traje pune četiri godine, za to naprosto ne postoji adekvatan komentar. Time su nam nanijete ozbiljne štete, ali najviše problema imali smo u obavljanju svakodnevnih poslova ", kazao je Višković.

Načelnik Jurošević i poslanik Višković kažu da ne namjeravaju da traže sudsku satisfakciju za nanesenu nepravdu.

"Jednostavno, želim sve ovo da zaboravim. Ako bih sada išao sa nekakvim tužbama i zahtjevima da mi se nadoknadi šteta, to bi me ponovo vratilo u prošlost. Ne želim više da se bavim time", kategoričan je Višković.

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak je odlukom donesenom u julu 2007. godine naložio oduzimanje dokumenata nekim zvaničnicima u RS, među njima i načelniku Juroševiću i poslaniku Viškoviću, sa šturim objašnjenjem da ta lica predstavljaju "potencijalnu opasnost"  za provođenje Dejtonskog sporazuma.                                        

Najčitanije