BiH

Vlada FBIH pravi spisak "pokretača otpora" za nacionalne penzije

Vlada FBIH pravi spisak "pokretača otpora" za nacionalne penzije
Vlada FBIH pravi spisak "pokretača otpora" za nacionalne penzije
N.N.

SARAJEVO - Vlada Federacije BiH užurbano priprema uredbu prema kojoj bi „pokretači otpora agresiji na BiH od 1992. do 1995. godine” stekli pravo na naknadu i odlazak u prijevremenu povoljnu penziju, saznaje "Dnevni avaz" iz izvora bliskih ovoj instituciji.

Vlada je ovakvu uredbu već nagovijestila na posljednjoj sjednici u Sarajevu kada je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica poslala u skraćenom postupku u parlamentarnu proceduru.

Na Vladi je konačno utvrđen i kriterijum na osnovu kojeg je precizno navedeno koje se osobe mogu naći na spisku “pokretača otpora”. Do sada su taj kriterijum predlagali Vlada i boračka udruženja i često je on bio kamen spoticanja.

“Ministarstvo za boračka pitanja u Vladi FBiH konačno je utvrdilo spisak organizatora otpora, a da otporaši bi se, prema tom spisku, s primanjima koje bi imali izjednačili sa "zlatnim ljiljanima", koji mjesečno imaju naknade od oko 460 KM (300 KM plus staž)”, piše “Avaz”.

Salih Kulenović, predsjednik Saveza udruženja boraca Patriotske lige BiH, kaže za taj list da je “spisak otporaša” davno završen i da se čeka povratak ministra za boračka pitanja Salke Bukvarevića kako bi se o tome preciznije razgovaralo. No, nije mogao reći koliko je ljudi na konačnom spisku.

Izvori “Avaza” iz Vlade FBiH tvrde da je ova priča o uredbi već završena stvar I da će se “na spisku naći čak 600 otporaša, jer ih je samo 400 iz reda Armije RBiH i MUP-a”.

Vlada FBiH godišnje će, prema nekim procjenama, samo za ovu svrhu morati da izdvaja oko 1,5 miliona KM.

Prema odluci Vlade FBiH, "organizatorom otpora smatra se osoba koje je organizovala i rukovodila u pripremi za odbranu i u odbrani BiH najmanje 100 dana od 18. 9. 1991. do 9. 4. 1992. godine ili je u tom periodu bila angažovana na poslovima u institucijama ili organima vezanim uz odbranu, a čiji je status potvrdilo Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata".

“Veteranom se smatra osoba koja je stupila u jedinice od 18. 9. 1991. do 31. 12. 1992. godine i ostala neprekidno do 23. 12. 1995. godine, ili je ranije demobilisana”, saopšteno je iz Vlade FBiH.

Najčitanije