BiH

Vlada: Grubo miješanje u unutrašnja pitanja RS

Vlada: Grubo miješanje u unutrašnja pitanja RS
Vlada: Grubo miješanje u unutrašnja pitanja RS
D. Risojević

BANJALUKA - Vlada Republike Srpske ocijenila je da su se ambasadori SAD, Holandije i Švedske grubo umiješali u unutrašnja pitanja RS, kad su pozvali Skupštinu da odbaci prijedlog Vlade za ukidanje direktnog izbora načelnika opština.

"Njihova izjava je neprimjerena jer se time na najdirektniji način miješaju u pitanja koja su u isključivoj nadležnosti institucija RS", saopštila je Vlada, nakon što je suočena sa žestokim kritikama ambasadora zbog namjere da promijeni sistem izbora načelnika opština.

Kako je ocijenjeno, riječ je o tome da strane diplomate "još jednom uzimaju sebi za pravo da određuju ponašanje izabranih vlasti". Vrhunac licemjerja je, tvrdi Vlada, da se ambasadori pozivaju na demokratsku volju naroda, a da "pokušavaju da odrede šta je dobro, a šta ne" političarima koje je izabrao upravo taj narod na koji se pozivaju.

"Ukoliko im je stalo do demokratske volje naroda, onda bi, za promjenu, trebali da poštuju demokratski izabrane institucije naroda i da dozvole da odluku o važnim pitanjima za RS donesu njeni legitimni predstavnici", navodi se u saopštenju.

Kako je naznačeno, promjene izbornog sistema nisu novost ni za mnoge zemlje EU i napominju da je upravo u Holandiji, čiji ambsador kritikuje Vladu, na snazi posredni sistem izbora opštinskih načelnika, što oni upravo i žele da uvedu u izborni sistem.

Kako je saopšteno, prijedlog Vlade za izmjenu pratećih zakona predstavlja zakonit pokušaj da se stvori najbolji mogući okvir za rad lokalnih zajednica i ističe da se one sada suočavaju s čestim blokadama, zbog čega najviše pate upravo građani.

Najčitanije