BiH

Vlada RS tuži Koaliciju 1. mart?

Vlada RS tuži Koaliciju 1. mart?
Vlada RS tuži Koaliciju 1. mart?
N.N., Glas Srpske, Slobodna Bosna

ISTOČNO SARAJEVO - Poslije jednočasovnog zadržavanja u prostorijama Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) novinari RTRS-a Gvozden Šarac i Nenad Petrović, gdje su davali iskaz po krivičnoj prijavi koju je protiv njih podnio koordinator Koalicije “1 . mart” Emir Suljagić, izjavili su da se radi o isforsiranoj prijavi.

U izjavi kolegama rekli su da im još nije uručena prijava, te da su zatražili od Tužilaštva BiH njeno dostavljanje, kako bi se mogli očitovati o njoj.

Kazali su da je stav o “spornom prilogu u emisiji Pečat” dala Regulatorna agencija za komunikacije BiH koja je ocijenila da u njemu nema govora mržnje i da je Suljagićeva prijava isforsirana.

Rekli su da kada dobiju krivičnu prijavu Tužilaštva BiH da će se ponovo pojaviti u SIPA i dati iskaz.

Prijava je podnesena poslije objavljivanja  istraživačkih priloga u emisiji “Pečat” RTRS-a. Iako je Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH odbacila njihovu prijavu, novinari RTRS-a su pozvani na informativni razgovor.

Koalicija je, poslije priloga u “Pečatu”, RTRS nazvala zločinačkom organizacijom i iznijela niz uvredljivih komentara na račun novinara, urednika i sagovornika u prilogu.

Ispred sjedišta SIPA u Istočnom Sarajevu okupilo se više novinara iz medijskih kuća iz RS, kako bi pružili podršku kolegama sa RTRS-a.

Kako RTRS saznaje Vlada RS će se opredijeliti u skladu sa pozitivnim propisima RS, o vrsti podnošenja tužbi protiv koalicije Prvi mart i Emira Suljagića.

Građanska koalicija “Prvi mart” nije upisana u Registar udruženja u Ministarstvu pravde BiH.

To znači da ovo udruženje praktično i ne postoji i predstavlja neformalnu grupu građana.

Takva grupa građana, predvođena Emirom Suljagićem, izazvala je buru reagovanja u RS, nakon njegove izjave, u kojoj Srpsku poredi sa nacističkim Vermahtom i tvrdi da je to okupirana teritorija.

Gotovo sve stranke u RS i nevladine organizacije osudile su ovaj govor mržnje, a od Tužilaštva BiH traže da pokrenu pitanje odogovornosti.Zatraženo je i da Koalicija “1. mart” bude zabranjena.

Savez nezavisnih socijaldemokrata smatra da je nedopustivo da koordinator koalicije "1. mart" Emir Suljagić poredi Vladu Republike Srpske sa njemačkim Vermahtom i da to zahtijeva hitno izvinjenje Vladi u kojoj se nalaze predstavnici Bošnjaka i Hrvata, i koja već godinama izdvaja ogroman novac za povratak u Republiku Srpsku i garantuje mir i bezbjednost svim njenim građanima, saopšteno je juče iz ove stranke.

SNSD podsjeća da je BiH zajednica dva entiteta i tri konstitutivna naroda, te poziva Suljagića da iznese podatke o broju Srba povratnika u Federaciju BiH, te broju građana srpske nacionalnosti zastupljenih u federalnim i drugim organima u ovom entitetu.

SNSD najoštrije osuđuje sve navode iz Suljagićeve izjave i smatraju "neprimjerenim i opasnim kvalifikacije i vokabular koji je on koristio u intervjuu agenciji 'Anadolija', ali i mnogo puta ranije".

"Najoštrije osuđujemo Suljagićev istup i sve optužbe na račun institucija Republike Srpske, jer je svjesno iznio grube neistine, zarad sticanja političkih poena. Ujedno, smatramo da je svojim istupom u potpunosti razotkrio ciljeve, namjere i planove ove koalicije", saopšteno je iz Glavnog odbora SNSD-a.

U reakciji na saopšenje SNSD-a, Suljagić je rekao da se nema namjeru izviniti za izneseni lični stav ali da će razmisliti o izvinjenju pod određenim uslovima.

- Razmislit ću da im se izvinim onda kada se oni izvine što su njihovi prethodnici na tim pozicijama, u toj istoj Vladi RS, pobili moju familiju. Kada se ograde od onih koji su to učinili i kada ih procesuiraju pred sudovima za zločin koji su počinili, onda ću razmisliti da se i ja izvinim - pojasnio je Suljagić.

Suljagić kaže da ne vidi u čemu je problem i zašto ne bi mogao i smio javno iznositi svoja mišljenja.

- Milorad Dodik može reći da njemu ne može suditi sudija musliman, Mladen Bosić može izjaviti da je priča s rahmetli Berinom orijentalna patetika, a kada ja iznesem svoje mišljenje onda zakukaju - istakao je Suljagić.

Dodao je da je njegovo mišljenje o Vladi RS zasnovano na činjenicama.

- To je okupatorska Vlada koja tjera nesrpsku djecu da dolaze na školske slave, to je vlada koja školama u kojoj su većinski bošnjačka djeca zavrnu vodu... Ovo je jedini dio svijeta gdje kada hoćeš da izvadiš ličnu kartu policija ti uzme sve dokumente i pošalje te kući da ih čekaš kako bi provjerili da li zaista tu i živiš. To je vlada koja se prema nesrbima ponaša kako bi se ponašale bilo koje okupatorske snage. Oni nesrbe u RS ne smatraju građanima i to je ta Vlada. Nemojte imati nikakve sumnje u to - smatra Suljagić.

Dodao je da činjenica da u toj vladi sjedi i nekoliko Dodikovih "džepnih Bošnjaka i Hrvata" ne obavezuje ni njega ni bilo koga drugog da misle o toj Vladi na ovaj način.

Takođe, Suljagić je podsjetio SNSD-e da BiH nije zajednica dva entiteta i da je BiH država, a ne zajednica entiteta.

- Sve dok ima ljudi kao što je Dodik, a koji prijeti da će odnijeti komad naše zemlje negdje, bit će i ljudi kao što sam ja, a koji će se protiv toga boriti istim onim sredstvima kojim se oni bore u ostvarenju tog cilja - zaključio je Suljagić.

Suljagić je izjavio u srijedu da "49 odsto BiH praktično predstavlja okupiranu teritoriju".

"Znamo kako je boraviti u okupatorskom režimu. Vjerujte, čak 49 odsto naše zemlje je okupirano. Vlada Republike Srpske, sve institucije Republike Srpske se prema nesrbima ponašaju kako se Vermaht ponašao od 1941. do 1945. godine. Taj dio zemlje je okupiran. Imamo puno pravo da radimo na tome da oslobodimo taj dio teritorije i da živimo kao slobodni građani u svojoj zemlji", mišljenja je Suljagić.

Najčitanije