BANJALUKA - Slobodan Gavranović, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, zatražio je juče na sjednici gradskog parlamenta da se iz centra Banjaluke dislocira preduzeće "Čajavec - Mjerno-detektorski uređaji", u koje je uskladišten radioaktivni otpad dovezen iz Pala.
"O tom pitanju treba da se izjasne građani Banjaluke i lokalne vlasti, što nije učinjeno. Uznemirava i činjenica da je Međunarodna organizacija za atomsku energiju saglasna da se radioaktivni materijal skladišti u srcu Banjaluke", rekao je Gavranović.
On je zaključio da "ako su stručnjaci rekli da je radioaktivnost otpada 'nešto' iznad dozvoljene granice i ako se radi o propisu gornje granice, da onda o tome ne treba diskutovati".
Desimir Miljić, glavni republički zdravstveno-sanitarni inspektor, potvrdio je da je radioaktivni izvor iz pošiljke otpadnog željeza kompanije "Milkus" u srijedu naveče prevezen iz Pala u Banjaluku i uskladišten u preduzeću "Čajavec - Mjerno-detektorski uređaji" (MDU).
"U toku dana vršena je demontaža u samom objektu 'Čajavec-MDU'. Bilo je potrebno odvojiti željeznu cijev od radioaktivnog izvora, a potom je taj radioaktivni izvor uskladišten u posebnom kontejneru", istakao je Miljić.
Radoslav Zagorac, direktor preduzeća "Čajavec - MDU", nije dozvolio fotografisanje demontiranja i skladištenja radioaktivnog otpada, tvrdeći da se "oko svega digla nepotrebna uzbuna".
"Svi misle da je cijeli grad ozračen od tamo nekog mjerača. Ostavite to za neko mirnije vrijeme, pa ćemo onda o tome pričati. Sad ne želim, jer je to iritirajuće za svakog. Osnovno je, kad se pojavi izvor zračenja bilo gdje, da ga inspekcija stavi pod nadzor. Nakon uskladištenja sigurno je da s tim u budućnosti neće biti problema", kazao je Zagorac.
Vladimir Čavarkapa, šef u kompaniji "Milkus", potvrdio je da je radioaktivni izvor iz otpadnog željeza u specijalnom vozilu odvezen iz kruga te firme u srijedu u 19.40.
"Sve je obavljeno uz punu kontrolu stručnjaka, potpisan je zapisnik, nije bilo nikakvih problema i što se tiče 'Milkusa', to je završena priča", rekao je Čavarkapa.
Milorad Balaban, načelnik Službe za higijenu u Institutu za zaštitu zdravlja RS, kazao je da uskladišteni izvor zračenja nije opasan po zdravlje stanovništva, ni po okolinu.
"Radioaktivni materijal se, po propisanim procedurama, smješta u prostoriju namijenjenu za privremeno skladištenje. Olovni kontejneri, čija je debljina stijenke dva do tri centimetra, potpuno zaustavljaju prodor zraka koje emituju takvi izvori. Tu su, i prije rata, najčešće odlagani radioaktivni gromobrani. Nikad nije bilo problema", kazao je Balaban i dodao da u BiH nema nijedno slično skladište. Međutim, dodao je on, trebalo bi napraviti novo, kao trajno rješenje za deponovanje radioaktivnog materijala i u slučaju da se pojave otpadi sa jačim zračenjem.
Radioaktivni izvor na kamionu koji je prevozio otpadno željezo otkriven je na ulazu u zeničku kompaniju "Mittal" prije sedam dana. Miljić je ranije izjavio da je izvor radioaktivnosti najvjerovatnije industrijski mjerač koji se nalazi u deformisanoj željeznoj cijevi.