SARAJEVO - Srbija je zbog napada na premijera Aleksandra Vučića na komemoraciji u Potočarima uputila protestnu notu BiH od koje očekuje da pokaže dignitet i ozbiljnost i utvrdi ko su organizatori napada i da krivce pohapsi, rekao je ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević.
Srpski ambasador bio je sve vrijeme u Vučićevom društvu uključujući i kritični trenutak kada su zasuti kamenicama, flašama i drugim predmetima.
''Mislim da je to jedan od najozbiljnijih incidenata u našim međudržavnim odnosima i smatram da do ovoga nije smjelo da dođe posebno imajući u vidu trenutak u kojem je premijer Vučić došao u Potočare. Pored svih rizika imao je hrabrosti da dođe, pruži ruku pomirenja i da se pokloni žrtvama Srebrenice'' rekao je Vukićević za današnje izdanje ''Glasa Sprske''.
Kao neposredni svjedok kaže da se ne radi o grupi pojedinaca niti o nečemu što se može okarakterisati kao slučajnost.
''Po mom ubeđenju reč je o organizovanom napadu bilo ko da stoji iza toga. To je bila masa ljudi koja je na samom našem ulasku u Memorijalni centar počela da viče "Alahu egber". Taj uzvik nije uzvik dobrodošlice i dobro je prepoznatljiv. Nakon toga su počeli da viču "Ubi četnika", "Ubi Vučića" i slične stvari. Krenula je lavina ljudi i sve se pretvorilo u stihiju koju je bilo teško i gotovo nemoguće kontrolisati. Na svu sreću ljudi iz obezbjeđenja koje je bilo zaduženo za Vučića stvorili su uslove da ga izvuku iz te stihije, inače bi tu bilo mnogo tragičnijih posljedica. Da se zakasnilo samo nekoliko sekundi posledice bi bile katastrofalne i nisam siguran da bi iko iz delegacije koja je bila s premijerom Vučićem ostao živ'', rekao je Vukićević navodeći da je i on pretrpio nekoliko udaraca, ali da je prošao bez povreda.
Srpska delegacija je, prema Vukićevićevim riječima, namjeravala da napusti Memorijalni centar, jer je Vučić već bio priveo kraju oficijelni dio.
''Nakon polaganja cveta premijer Vučić je praktično završio oficijelni deo. Počela je molitva i on je pošao da krene za Srbiju. Napad se desio na putu prema kolima. Posebno tužno je što je napadnut premijer susedne države koji je došao da se pokloni žrtvama i da pruži ruku pomirenja - kazao je Vukićević i dodao da je to veliki udarac i za žrtve Srebrenice.
Prema njegovim riječima nema sumnje da je zakazalo obezbjeđenje unutar kompleksa.
''Mi kao gosti u Potočarima ne možemo poneti epitet onih koji su zakazali. Mi nismo ne možemo biti ti koji su napravili grešku kao što neki žele da predstave. Kada vas neko zove onda i garantuje bezbednost'', rekao je Vukićević za ''Glas Srpske''.
On je istakao da se velika mrlja mora popraviti adekvatnom reakcijom i djelovanjem institucija BiH.
''Očekujemo da BiH pokaže maksimalnu ozbiljnost i odgovornost s obzirom na to da se sve desilo na mjestu koje ima poseban značaj. Institucije BiH moraju u što kraćem roku pronaći organizatora napada i direktne počinioce koji svojim postupcima ne doprinose uspostavljanju boljih odnosa i procesa pomirenja'', rekao je Vukićević.
Poručio je da politika Srbije ostaje dobrosusjedstva i usmjerena na pomirenje.
''Ta politika se ne menja. Naša ruka je i dalje ispružena i samo je pitanje koliko BiH želi da prihvati tu ruku. Naša želja je da ovo iskoristimo za unapređenje odnosa između BiH i Srbije i celog regiona'', kaže Vukićević.
Pozivi
Stanimir Vukićević je istakao da su ga nakon napada na Aleksandra Vučića pozvali mnogi zvaničnici RS i BiH i izrazili žaljenje i osudili atak.
''Tražili su od mene da te stavove prenesem zvaničnicima u Srbiji'' kazao je Vukićević.