BiH

Za otkaz dobila samo 45 KM

Maja Rener

SARAJEVO Bivša radnica "Energoinvesta" Sarajevo Milica MirkovićKalinić dobila je na sudu spor protiv svoje firme zbog diskriminacije na poslu i otkaza, te presudom dobila obeštećenje od 45 KM.

Mirković-Kalinićeva tvrdi da nije prihvatila ovu presudu, već se žalila Ustavnom sudu BiH. Ako ovaj sud ne presudi u njenu korist podnijeće tužbu Sudu za zaštitu ljudskih prava u Strazburu i tražiti 117.000 eura za plate i 99.000 eura za psihičko maltretiranje.

Otkaz je, kaže, dobila 1992. godine kao radnica Istraživačko-razvojnog centra firme `Energoinvest`, a rješenje o otkazu uručeno joj je retroaktivno 1996. godine, kada je ovaj centar bio ugašen.

`Obrazloženje je bilo da se nisam javljala na posao, a zapravo sam radila do 1993. godine. Posao sam nosila kući jer mi je tako rekao direktor. Za to nisam dobila ni dinara. Zatim je 1994. godine Istraživačko-razvojni centar pripojen Institutu za materijale i kvalitet. Niko me nije o tome obavijestio`, kazala je Mirković-Kalinićeva.

Naglasila je da je 1998. i 2002. godine podnijela tužbe protiv svog preduzeća zbog diskriminacije, ugrožavanja prava na rad, te zbog prećutkivanja i služenja podvalama.

`Ishod druge tužbe je da je Kantonalni sud u Sarajevu 2005. godine, kada mu je Vrhovni sud FBiH naložio ponovno suđenje, presudio da mi se isplati 45 KM i to na osnovu čekanja iako nikada nisam bila na čekanju. Pojavilo se rješenje iz 1999. godine da sam u Institutu za materijale i kvalitet bila na čekanju`, kaže Mirković-Kalinićeva i dodaje da, prema listingu Zavoda PIO FBiH iz 2005. godine, nije ni prijavljena u Institutu.

Tvrdi da je u prvom sporu prevarena jer joj je advokat rekao da se vraća na posao i treba samo da potpiše zahtjev.

`Potpisala sam dokument u čijem je zaglavlju stajalo 'Energoinvest'. Nisam čitala, bila sam pod pritiskom i htjela sam da se to više riješi. Kasnije sam ustanovila da sam potpisala sudski zapisnik i da sam povukla tužbu`, ističe Mirković-Kalinićeva.

Njen suprug Dragan Kalinić, koji ju je od 2000. godine zastupao u svim sudskim procesima, kaže da ih je više oštetilo i diskriminiralo sudstvo nego `Energoinvest`. Tvrdi da im je na sudu čak rečeno da ne smiju pominjati diskriminaciju.

`Sve je po zakonu, nudili smo 45 KM`

Jusuf Zahiragić, direktor Sektora za pravne poslove `Energoinvesta` Sarajevo, odgovarajući na pitanje zašto je otkaz uručen retroaktivno, kazao je da je sjedište firmi u kojima je Milica Mirković-Kalinić radila bilo na Stupu na liniji razgraničenja i da im `Energoinvest` u ratu nije imao pristupa.

`Općinski i Kantonalni sud u Sarajevu odbili su njenu tužbu. To je za nas pravosnažno rješenje. Sada ona ide na nacionalnu osnovu. Mi smo nudili 45 KM. Sve je bilo u skladu sa zakonom`, dodao je Zahiragić.

Najčitanije